آموزش مصاحبه استخدامی و شغلی (1400)

در این نوشته قصد دارم ۱۷ نکته تجربیات شخصی خود را به عنوان فردی که بیش از ۵۰۰ مصاحبه استخدامی برای شرکت های

توسط NEWS-SINGLE در 21 اردیبهشت 1400

در این نوشته قصد دارم ۱۷ نکته تجربیات شخصی خود را به عنوان فردی که بیش از ۵۰۰ مصاحبه استخدامی برای شرکت های مختلف انجام داده ام بیان کنم. ۱۷ نکته برای موفقیت در مصاحبه استخدامی! در صورت قبولی در مصاحبه استخدامی و گرفتن آن شغل، کم کم میتوانید شایستگیهای خود را نشان داده و بعد درخواست افزایش حقوق داشته باشید.

به سوابق کاری خود احترام بگذارید: سوابق کاری شما بخشی از هویت شما هستند بنابراین اگر شرکت های سابق خود را نفی کنید و دائم به بد گویی از آنان بپردازید، در ذهن مصاحبه کننده منفی نگر جلوه خواهید کرد. اگر شما برای یک موقعیت کاری باز در یک شرکت رزومه ارسال نموده اید شما قطعا موقعیت پایین تری نسبت به مصاحبه کننده خواهید داشت. بدین صورت بزگترین ضعف شما انجام کار بیشتر نسبت به بقیه می شود!

7) انتخاب مرجع تقلید چگونه صورت می گیرد؟

، رهبر کیه ، مصلحت نظام کارش چیه، سران سه قوه چه جور انتخاب میشن، فرق نماز آیات با نماز صبح ،

چرا قرآن می زاریم رو سرمون؟ جایگاه مذاکره ای صحیح را انتخاب کنید: اگر بدون ارسال رزومه به مصاحبه دعوت شده اید در این صورت ویژگی ها و تخصص شما به مصاحبه گر اثبات شده و شما جایگاه برتری را برای مذاکره خواهید داشت.

سوالات استخدامی کشور

مطابق بودن عنوان رزومه شما با عنوان کاری، تاثیر به سزایی در دعوت شما به مصاحبه اول دارد. سعی کنید در زمینه های مرتبط با تخصص خود صحبت کنید.

بنابراین سعی کنید در جلسه مصاحبه به اثبات توانایی های خود بپردازید تا موقعیت خود را ارتقا دهید. در این صورت شما می توانید بیشتر شنونده باشید و در مواردی مصاحبه گر را به چالش بکشید.

نمونه یک سوال با رویکرد منفی: در صورت تاخیر آیا از من حقوقی کسر خواهد شد؟ توجه داشته باشید که شغل های استارت آپ ها ممکن است طولانی مدت نباشد (در صورت عدم موفقیت کسب و کار استارت آپ) ، اما ورود به یک شرکت سودآور می تواند برای شما در نهایت سودآور باشد.

به این دو مثال توجه کنید: اگر حقوق شما پایین تر از انتظار کارفرما باشد احتمال استخدام شما بالا میرود چون ریسک استخدام شما برای کارفرما کمتر خواهد شد. بنابراین به جای پرسیدن سوالاتی با رویکرد انتقادی سعی کنید با پرسیدن سوالاتی جهت هم افزایی فضای جلسه را مثبت تر نمایید.

مقالات استخدامی

اغلب سوالاتی که بیشتر از همه در مصاحبههای استخدامی مطرح میشوند - درباره تجربیات حرفهایتان بگویید.( از شغل و کارفرمای قبلی و …) - 

فعالیتهای فوق برنامه ی شما چیست؟  ممکن است سوالاتی که در مصاحبهها پرسیده میشود با یکدیگر تفاوت داشته باشند. در نظر یک مدیر فردی با ۳ سال سابقه کاری در یک شرکت به فردی با ۵ سال سابقه در ۵ شرکت ارجحیت دارد.

مثلا با حضور من روزانه فلان قدر تولید افزایش خواهد یافت و به سبب این افزایش A تومان به سود شرکت اضافه خواهد شد بنابراین من تقاضای B حقوق دارم.

سعی کنید به روش منطقی و ریاضی به کارفرما نشان دهید که حضور شما در سازمان او برای او سودآور خواهد بود.

قطعا شما بارها و بارها در مصاحبه های استخدامی شرکت کرده اید و احتمالا بعد از هر مصاحبه این سوال برای شما مطرح بوده که آیا در مصاحبه شرکت مورد نظرم قبول خواهم شد یا نه؟ متخصص آقای داودی معاون فنی حسابرسی امور عمومی اجتماعی دیوان محاسبات کشور نامه آقای اکرمی معاون نظارت مالی وزارت امور اقتصادی دارایی خزانه دار کشوربرگزاری آزمون استخدامی دیوان محاسبات کشور روز پنجشنبه گزارش روابط عمومی امور بین الملل، آقای دکتر عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور برای نظارت کیفیت برگزاری این آزمون طور سرزده حوزه امتحانی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران بازدید بعمل آورد ایشان ضمن بازدید سالن های مختلف آزمون، انجام گفتگوهای کوتاهی عوامل برگزاری شرکت کنندگان سوالات استخدامی دیوان محاسبات .

مصاحبه استخدامی

البته نوع سوالات را برای هرمصاحبه کننده ای متفاوت است. محور مذاکره برای حقوق و دستمزد باید مزایای شما برا سازمان باشد نه دریافتی شما در شرکت های قبلی! برای افزایش دریافتی اجتناب کنید. پس وقتی وارد چنین گفتوگویی شدید، تمایلتان را برای کمک به حل دغدغههای مصاحبه کننده نشان دهید.

مصاحبه های آنلاین استخدامی به اندازه مصاحبه های حضوری مهم هستند و در واقع می توانند برای شما سرنوشت ساز باشند؛ به ویژه در این روزها که اغلب کارفرمایان و مدیران ترجیح می دهند برای کاهش رفت و آمد و مدیریت بهتر زمان و هزینه، از مصاحبه های آنلاین ویدیویی برای جذب و استخدام همکاران حود استفاده کنند. مدیران نیز مانند همه، جذب زیبایی و جذابیت های گرافیکی می شوند و شاید این امر باعث نادیده گرفتن برخی از کاستی های رزومه شود.

مدیران تعدد تخصص ها را معمولا نشانه ای از عدم صحت و یا رویا پردازی متقاضی می دانند. کارفرمایان به نحوه برخورد متقاضیان استخدام با کارکنان اهمیت زیادی می دهند، بنابراین اگر با هریک از کارکنان رفتار ناشایستی داشته باشید، باید با شغل موردنظرتان خداحافظی کنید.

منبع : همپا فایل

آخرین مطالب