کدام یک بهتر است؟ فولکس واگن تیگوان یا تویوتا راوفور؟

کمپانی آلمانی فولکس واگن نیازی به معرفی ندارد. نام این کمپانی که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی دنیا محسوب می‌شو

توسط NEWS-SINGLE در 29 مرداد 1399


هشت آپلود
کمپانی آلمانی فولکس واگن نیازی به معرفی ندارد. نام این کمپانی که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی دنیا محسوب می‌شود، به زبان آلمانی به معنی خودروی مردم است. از دهه‌های قدیم خودروهای جمع و جور فولکس در بازار کشورمان را به یاد داریم و در حال حاضر نیز محصولات آن در کشورمان بازار خوش فروشی دارند. یکی از محصولات این شرکت، تیگوان نام دارد که سن و سالی از آن می‌گذرد. تیگوان از سال 2007 وارد بازار شده و سال 2016 نیز نمونه فیس لیفت آن عرضه شده است. شرکت ماموت خودرو تیگوان را به بازار کشورمان رسانده و خدمات پس از فروش آن را بر عهده دارد.
خودروی دوم مورد بحث ما، راو فور است که از دل شرکت با سابقه تویوتا و از کشور ژاپن بیرون آمده است. این شرکت به خوبی توانسته در سال‌های اخیر همگام با سلیقه خریداران، خودروهای کراس اوور پرفروشی را تولید کند. راو فور نیز که از سال 2012 توسط تویوتا تولید شد، به سرعت به محبوبیت بالایی به خصوص در بازار کشور ما دست پیدا کرد. در ادامه این مقاله با ریزبینی به سراغ دو کراس اوور جذاب از کمپانی‌های مطرح آسیایی و اروپایی می‌رویم تا ببینیم در این رقابت، کدام‌یک برنده می‌شود؟ راو فور از آسیا یا تیگوان از اروپا؟


مشخصات فنی
راو فور یک موتور 4 سیلندر با حجم 2.5 لیتر دارد که با قدرت بالای خود می‌تواند به بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت برسد. سیستم پیشرانش این خودرو 177 اسب بخار و 233 نیوتن متر گشتاور را تولید می‌کند. علیرغم قدرت بالای موتور، مصرف سوخت ترکیبی آن در محدوده معقول 8.1 لیتر در هر 100 کیلومتر قرار دارد. محور محرکه آن دو دیفرانسیل است و نیروی تولید شده توسط موتور آن از طریق یک جعبه دنده 6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک به چهار چرخ منتقل می‌شود.
در طرف دیگر، فولکس تیگوان قرار دارد که موتور آن در مقایسه با راو فور، ظرفیت کمتری دارد. موتور توربو شارژ 2 لیتری آن 184 اسب بخار توان و 320 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند که از هر جهت نسبت به راوفور برتری دارد. جعبه دنده آن نیز 7 سرعته دو کلاچه است و نیروی موتور توسط محور محرک دو دیفرانسیل 4Motion به چرخ‌ها منتقل می‌شود. از جهت سرعت‌گیری، تیگوان اندکی بهتر از راو فور عمل می‌کند و می‌تواند به حداکثر سرعت 208 کیلومتر بر ساعت برسد. اما مهم‌ترین برتری تیگوان در بحث مشخصات فنی، این است که این خودرو تنها در مدت زمان 7.7 ثانیه از شتاب 0 به 100 می‌رسد که نشان می‌دهد از راو فور خودرویی چابک‌تر است. تیگوان برعکس قدرت بالا، مصرف سوخت پایینی دارد به‌طوری که به ازای هر 100 کیلومتر، تنها 7.7 لیتر از بنزین تغذیه می‌کند. بنابراین به سادگی می‌توان گفت برنده بخش مشخصات فنی، تیگوان است.


امکانات رفاهی
هشت آپلود
در بخش امکانات رفاهی نیز تیگوان آلمانی گوی رقابت را از راو فور ربوده است. تیگوان مجهز به انواع سیستم‌های کمکی راننده مانند کروز کنترل، کنترل کشش، کنترل پایداری، اتوپارک و کنترل سرعت است. در حالی که تمامی این امکانات در راو فور به صورت سفارشی قابل دستیابی هستند و باید برای آن‌ها هزینه بیشتری پرداخت کرد. در بخش سیستم‌های هشدار دهنده، راو فور تنها به سنسور فشار باد تایر مجهز است و سنسورهای جلو و عقب نیز سفارشی محسوب می‌شوند. در حالی که تیگوان به سنسورهای جلو و عقب، سنسور باران، سنسور فشار باد تایر، رادار تصادف عقب و سنسور خواب‌آلودگی راننده مجهز است.
دی لایت، تنظیم اتوماتیک ارتفاع نور، چراغ‌های مه شکن جلو و عقب، در هر دو خودرو مشترک هستند. اما تیگوان به نویگیشن، هدآپ، دوربین‌های عقب، دوربین جانبی و دوربین 360 درجه هم مجهز است که یا در راو فور وجود ندارند و یا در نسخه‌های سفارشی تعبیه شده‌اند. بنابراین، باز هم امتیاز به نفع تیگوان است.


ایمنی
راو فور در جهت افزایش سطح ایمنی سرنشینان، به کمربند ایمنی پیش کشنده و محدود کننده، ایربگ سرنشین جلو و راننده مجهز است. از آنجایی که تعداد ایربگ‌های آن تنها 2 عدد است، برای بهره‌مندی از ایربگ‌های پرده‌ای و جانبی جلو لازم است هزینه بیشتری را متحمل شوید.
در طرف دیگر میدان، تیگوان با 9 عدد ایربگ از جمله ایربگ جلویی، ایربگ زانویی راننده، ایربگ های پرده‌ای، ایربگ های جانبی جلو و عقب ایستاده است. کمربند ایمنی پیش کشنده و محدود کننده در کنار پشت‌سری‌های فعال شونده، نشان می‌دهند که کمپانی آلمانی از تمام ظرفیت خود استفاده کرده است تا یک کراس اوور میان رده را با حداکثر شباهت ممکن به خودروهای لوکس به بازار وارد کند.


جمع‌بندی
هر دو خودروی شرقی و غربی از محصولات کمپانی‌های مطرح جهان هستند و هرکدام در رده قیمتی خود حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. اما در پایان این مقاله لازم است به‌عنوان جمع‌بندی بگوییم که تیگوان از همه جهت خودروی برتری است. این خودرو موتور قدرتمندی دارد و با طیف گسترده امکاناتی که عرضه می‌کند، در میدان رقابت، با فاصله زیادی از راو فور در حرکت است. ضمنا قیمت تیگوان بیشتر از 2 میلیارد تومان و قیمت تویوتا راوفور حدود 1.8 میلیارد تومان است و با توجه به تفاوت کم در این سطح قیمتی، قیمت نمی تواند تعیین کننده باشد.

آخرین مطالب