الکس Gotfryd / Corbis / گتی

زمانی که ایزاک آسیموف در پایه سه گانه برنده جایزه هوگو برای بهترین تمام زمان های علمی تخیلی سری در سال 1966 بود و هیچ کس شگفت زده تر از نویسنده. این کتاب شامل “هیچ” آسیموف شکایت سال بعد اضافه کرد: “من نگه داشته در حال انتظار برای چیزی اتفاق می افتد و هیچ چیز تا کنون بود.” به عنوان یک جوان خواننده من بلعیدم این بنیاد کتاب های کوتاه-مجموعه داستان من رباتو دیگر آثار آسیموف. هر چند این قصه مجذوب من با پررنگ سکته مغزی از تخیل زمانی که من آنها را دوباره به عنوان یک بزرگسال معایب خاص خود را ایستادگی کردن بیش از فضائل خود. آن را به طوری که هیچ چیز اتفاق می افتد, اما که خواننده نمی کنید برای دیدن هر چیزی اتفاق می افتد. آسیموف داستان در حال گفت و گو محور; عمل اتفاق می افتد خارج از مرحله در حالی که مردان (و کمتر غالبا زنان) ازدحام به بحث اهمیت آنچه رخ داده است و یا آنچه باید انجام شود در بهترین سقراطی مد.

آسیموف آگاه بود از این خصلت. “من نمی بینیم چیزهایی که من می نویسم” او یک بار عذرخواهی کرد. “من را بشنودو در بیشتر قسمت ها چه شخصیت های من صحبت در مورد ایده ها است.” هنوز داستان های خود را اغلب بیرون کشیدن دود پر boardrooms شرکت های بزرگ از قرن گذشته بیش از مترقی فردا. و نوشته های خود قابل توجه است برای خوش بینی خود خیانت ایمان در تکنولوژی و بشریت است که به نظر می رسد ساده و بی تکلف و به خصوص امروز. که با توجه به آسیموف قصه های من یادآوری از آنچه دیگر معروف علمی تخیلی, نویسنده, Neil Gaiman, پس از هشدار در مورد بازخوانی مسن تر کار می کند در این نوع: “تاریخ هیچ چیز سخت تر و سریع تر و عجیب تر از آینده است.” (آن را کمک نمی کند آسیموف را در مورد او شناخته شده برای اتوبوس زنان یک جنبه از نویسنده این میراث که الک Nevala-لی نوشت: در مورد در عمق برای کتاب در اوایل این ماه.)

آسیموف که تبدیل کردم 100 سال جاری باقی مانده است در میان قابل تشخیص ترین نامها در داستان های علمی تخیلی, زنده یا مرده. این بنیاد رمان به نظر می رسد در لیست بهترین-عاشق کتاب و Apple TV است که تطبیق این مجموعه نزدیک به 70 سال پس از آن اولین کتاب منتشر شد. آسیموف دیگر رمان در ادامه به تجدید چاپ می شود بیش از حد, با بسیاری از خوانندگان کشیده شده به خود را شفاف و نثر صفحه چرخش (اگر مکالمه-سنگین) قطعات. اما در این صدمین سالگرد آسیموف تولد آن را به ارزش با توجه به اینکه خود داستان هنوز چیزی برای گفتن. ثاقب کار خود را گمراه کننده اما فریبنده ایده وجود دارد که ممکن است وجود داشته باشد علمی یا اصول ریاضی است که می تواند قابل اعتماد راهنمای آینده بشریت به جای اجازه دادن به آن مارپیچ به هرج و مرج. بسیاری از محبوب علمی تخیلی و یا نظری-داستان های داده شده زندگی جدید امروز dystopian—مثلا مارگارت اتوود را خدمتکار داستان و مایکل کرایتون فیلم Westworld. در این آسیموف است که شاید مفید به عنوان یک مقابل یک نویسنده که کار طنین انداز دلیل آن است که با این نوع از خوانندگان آینده تبدیل شده اند تا مورد استفاده قرار گیرد به تصور است.

اگر چه آسیموف نبود تمرین دانشمند—او بوت از یک شاغل و موقعیت تدریس در بیوشیمی برای عدم انجام هر گونه تحقیق—آموزش در علوم آگاهانه کار خود را. مثبت خود را سند چشم انداز از آنچه اغلب مبتنی با دقت در نظر گرفته و اصول است که عود در طول نوشتن خود را. خود من, ربات مجموعه, برای مثال, معرفی خوانندگان به سه قانون رباتیک (robotics بودن یک اصطلاح جدید است که آسیموف ابداع). اولین و مهم ترین این قوانین این است که دستگاه می تواند هرگز آسیبی یک انسان به طور مستقیم یا غیر مستقیم. در این کتاب برای اولین بار داستان “رابی” یک دختر به نام گلوریا می شود بهترین دوستان شما با ربات پرستار بچه, Robbie. اما به دلیل اعتماد مردم نیست, روبات, گلوریا پدر و مادر چگونه به خلاص شدن از رابی و آن را تا رابی موجب صرفه جویی گلوریا زندگی است که پدر و مادر او دوباره آن را.

تقریبا هر داستان در این مجموعه به شرح زیر مشابه روایت: روبات شروع به اقدام عجیب و غریب است که باعث می شود مردم به سوال سه قانون تنها به بعد کشف کنند که این ماشین آلات در واقع امن است. در داستان “دروغگو!,” ربات روانشناس سوزان کالوین متوجه می شود که یک ماشین است که به او دروغ بود واقعا پس قانون و تلاش برای محافظت از او. در “طفره” یک مرد مکان خود را در راه آسیب است به رفع یک مشکل ربات دانستن که اولین قانون نیاز ربات را به او را نجات دهد. زمان و دوباره قوانین توجیه.

این داستان نمایش اعتماد به نفس در ماشین آلات است که ممکن است به نظر می رسد نابجا. در بسیاری از ربات روایت از اولین معاصر این خلاقیت سعی کنید برای سرنگونی انسانی خود سازندگان و توزیع مجدد جهان خود را استریل کنید. حتی در سال 2004 I, Robot فیلمبود که آزادانه در این مجموعه نمی تواند قبول آسیموف را فرض و به جای ویژگی های بد روبات در تلاش برای تسخیر این سیاره است. در سن که در آن نوآوری اغلب راهپیمایی بدون کنترل و راه تعامل مردم با تکنولوژی تعمیرشده در هر نسل این ایده است که انسان می تواند آمد تا با ایشان قوانین برای حفظ اختراعات از آسیب رساندن به ما به نظر می رسد دور از ذهن است. در عین حال آن را در همین نکته است که باعث می شود آسیموف داستان های جذاب: در حال حاضر شاید بیش از هر زمان مردم نیاز به چیزی مثل سه قانون برای کمک به مدیریت ما پیشرفت های فن آوری.

این بنیاد سری است و حتی بیشتر بی پروا قضیه از من, ربات, positing که آینده خود را قابل حل معادله. اصلی سه گانه, یک سری از هشت مرتبط با داستان های کوتاه و novellas نوشته شده در 1940s, معرفی psychohistory یک رادیکال علم برای پیش بینی رفتار توده ها. Psychohistory نشان می دهد که آمار می تواند پیش بینی اقدامات گروه های زیادی از مردم با چنین دقت که می تواند یکی از طرح دوره تمدن کل برای هزاران سال. هری Seldon داستانی پدر psychohistory ایجاد دو سیاره مستعمره و یا پایه در پایان مقابل از کهکشان جدید برای ایجاد و مهربان کهکشانی امپراتوری است که به جای مرگ یکی. چون psychohistory پیش بینی کرد که به اصطلاح Seldon طرح با شکست مواجه خواهد شد آسیموف شخصیت های چسبیده به برنامه ریزی با اعتقاد به این که مرزهای مذهبی. در کلمات Hober ملو یکی از بنیاد شهرداران: “چه کسب و کار از معدن است ، بدون شک Seldon است و پیش بینی آن و آمادگی در برابر آن.”

Psychohistory ممکن است به نظر می رسد بیشتر سحر و جادو از علم و ضمنی در بنیاد یک anthropocentrism که سخت به امروز. با توجه به سری انسان خواهد حکومت کهکشان. انسان می تواند آینده را پیش بینی. مردم گریزان دوم پایه می تواند دیگران را کنترل ذهن. حتی Seldon را پیش بینی تمایل به فرض که قهرمانان را بوجود می آیند در جای مناسب و زمان برای دیدن این بنیاد از طریق هر یک بحران جدید است. چنین جسورانه اعتماد به نفس در نوع بشر توانایی دستکاری تاریخ اجرا می شود از طریق چند تن از آسیموف را کار می کند. در رمان خود پایان ابدیت—اغلب در نظر گرفته بهترین برنامه شامل یک شخصیت با درگیری های واقعی و آژانس—انسان تسلط سفر در زمان و آنها را خنثی tinderbox از تاریخ جلوگیری از توسعه بمب هسته ای است. و با فوقالعاده متناقض غرور, آسیموف داستان کوتاه “آخرین سوال” (شخصی مورد علاقه او) نشان می دهد که واقعا ممکن است که ایجاد شده خود را در تصویر خود را.

خوانندگان امروزه احتمالا فکر می کنم که انسان را هر چه زودتر گذشت به سرکوب توتالیتاریسم از جورج اورول 1984—نوشته شده در سال 1949 فقط به عنوان آسیموف بود بسته بندی اصلی بنیاد داستان—یا استعفا خود را به مدینه فاضله تان پیشنهاد در آلدوس هاکسلی را 1932 کلاسیک, Brave New Worldاز ایجاد یک خیرخواه امپراتوری. آسیموف متعلق به آنچه که به نام عصر طلایی داستان های علمی تخیلی بود که رهبری مردم مانند John W. Campbell های حیرت انگیز علمی تخیلی سردبیر مجله که می خواست خود را از همکاران به نوشتن در مورد انسان قهرمانان و جلال پیشرفت های علمی است.

اما در دهه 1960 نسل جدید علمی تخیلی نویسندگان به حال خسته از این قصه های بیرونی-فضا بیش از حد. یکی از این موج جدید شکل مایکل Moorcock گفت: در سال 1963 که طلایی-سن تخیلی فاقد “شور و ظرافت طنز, اصلی, خصوصیات و … و در کل احساس واقعی از نویسنده.” Algis Budrys در سال 1965 بود که شک و تردید از عصر طلایی “مفهوم که محض فن آوری انجام خواهد حل همه مشکلات هورا.”

گاهی اوقات حتی آسیموف خود به توافق رسیدند. در پایان از 1950s فرض است که در این زمینه “گذشته بود فراتر از من” او شروع به نوشتن غیرداستانی برای کودکان علاقه مند به علم و سفر به فضا. در زمان مرگش در سال 1992 از عوارض ناشی از ایدز با توجه به انتقال خون (علت مرگ او را مخفی نگه داشته بود برای سال, او تا به حال, خود, تعداد, نوشته شده یا ویرایش شده حدود 500 کتاب پوشا نزدیک به هر موضوع در Dewey Decimal سیستم بسیاری از آنها غیرداستانی.

اما خوانندگان در حفظ و بازگشت به پایه و اساس با وجود آن datedness. اصلی سه گانه ماهرانه رسم با آوردن تاب مانند افزایش قاطر یک جهش است که تهدید به پرتاب تمام Seldon طرح به درهم و برهمی است. و به عنوان با من, ربات,این رمان نشان می دهد که پیشرفت مبتنی بر پیش بینی و انسان مسئولیت پذیری بیش از خالص نوآوری است. به یاد بیاورید که بنیاد‘s داستان آغاز می شود با یک امپراتوری در پیشرفته دولت از پوسیدگی. نامحدود فتح موجب شده توسط فن آوری دلاوری های مردم در زمان تنها تا کنون. آن است که به جای دست نامرئی از psychohistory که آسانسور کهکشان از آن بی حالی و تنها توسط اندازه گیری و اندازه گیری با توجه به دستور کار متفکرانه گذاشته طولانی در پیش است. آسیموف باعث می شود خوانندگان تعجب می کنم که: می تواند وجود داشته باشد قوانین حاکم نه فقط روبات اما سرنوشت نوع بشر هست ؟ اما محتمل است که هنوز هم اغوا کننده است. و در این زمان نامشخص را که نمی خواهید در برخی از سطح است که وجود دارد یک طرح برای جهان بعد از همه ؟

ما می خواهیم به شنیدن آنچه که شما فکر می کنم در مورد این مقاله. ارسال یک نامه به سردبیر و یا ارسال به letters@theatlantic.com.

tinyurlrebrandlybitlyis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im

نرم افزار گرامرلی