روز موسیقی شد کربن خنثی

Meadow full of garbage.
در عصر کنسرت ها و جشنواره های موسیقی باند در حال تلاش برای محدود کردن تورهای خود را’ کمک به تغییر آب و هوا.عکس از Alamy

آن را فوق العاده دشوار می شود مدرن فرد بدون رفتار در سادگی متناقض راه. من فکر می کنم در مورد این هر زمان که من خودم حفر یک فلز مهم نی از کوله پشتی من به مسئولانه جرعه برخی از منابع محلی آب پرتقال قبل از من در هیئت مدیره یک هواپیما به کالیفرنیا که تخلیه خواهد شد چند تن دی اکسید کربن به اتمسفر است. درست است که هر حرکت کوچک مهم است. اما این نیز درست است که بسیاری از ما هستند بیشتر احتمال دارد به کوچک و زرق و برق دار فداکاری از به طور کامل تغییر جهت زندگی ما در اطراف حقایق ناخوشایند; حتی افرادی که کمپوست با غیرت یا فداکارانه چرخید تک-استفاده از پلاستیک نیست همیشه بازجویی خود را از عادات دیگر با همان شور. سفر به خصوص درهم و زیاده روی است. این سخت است برای ارائه یک سخنرانی قانع کننده در مورد اهمیت اخلاقی عمل تحت اواخر سرمایهداری زمانی که شما دیده ام هرگز گراند کانیون یا مادر خود تماس دوباره به می گویند که او واقعا می خواهد شما را به خانه برای شام کریسمس.

آن را نیز سخت به خونسردی خود را ارزیابی کربن که حرفه و خواسته که شما صرف بخش قابل ملاحظه از سال سفر در جهان است. در چند دهه گذشته نوازندگان آمده اند به تکیه به شدت در سفر به تولید درآمد و این بدان معناست که بیشتر سفر بیشتر امتیاز می ایستد و اتومبیل های بیشتر این ماجرا را به پارکینگ. به عنوان با شکوه و زندگی تایید به عنوان زنده موسیقی می تواند میزان سرمایه گذاری چه مقدار کربن تور تولید, چقدر زباله تولید کنسرت—می تواند نگران کننده است. در ماه نوامبر Billie Eilish عینک عظیم سیاه و سفید تی شرت به جوایز موسیقی آمریکا با عبارت “بدون موسیقی را بر روی یک سیاره مرده” املای در کابل قرمز. در زیر متن یک طرح کلی از زني شعله های آتش.

پیش از آن در ماه نوامبر Coldplay اعلام کرد که آن را نمی خواهد تفریحی در حمایت از آن تازه ترین آلبوم “زندگی روزمره” به دلیل نگرانی های زیست محیطی. (در سال 2016 و 2017, باند بازی یک صد و بیست و دو را نشان می دهد در پنج قاره های مختلف.) در اخیر قطعه برای نگهبان, Robert Del Naja این خواننده برای حمله گسترده, یک, انگلیسی, trip-hop, گروه گفت که او و گروه او آمپول تا به حال مورد بحث پایان تور در دسترس نباشد. “در شرایط اضطراری زمینه, کسب و کار به عنوان معمول—صرف نظر از ماهیت آن با مشخصات بالا و یا محبوبیت—غیر قابل قبول است” دلم ناجا نوشت.

امتناع از تور است که هنوز از نظر مالی ممکن است برای تنها بسیار خوبی تاسیس گروههایی مانند کلدپلی. بسیاری از جوان تر یا کوچکتر هنرمندان به جای همکاری با سازمان محیط زیست برای کمک به تجدید نظر در چگونه آنها این کار را انجام. در سال گذشته حمله گسترده پرسید: Tyndall مرکز برای تغییر آب و هوا پژوهش در دانشگاه منچستر به مطالعه اثرات زیست محیطی آن معمولی تور چرخه. Carly McLachlan مدیر Tyndall مرکز گفت که او و همکارانش خواهد بود “تحلیل سفر در ارتباط با گروه کارکنان و تجهیزات مصرف انرژی در سالن و مخاطبان سفر” از حمله گسترده دو ترین تور چرخه. “ایده این است به استفاده از درک ما از آن تحلیل به بازی در اطراف با انجام کارهای متفاوت, بنابراین ما می توانید ببینید که در آن ما می تواند بیشترین تاثیر را,” او گفت:. “این در مورد به اشتراک گذاری ایده ها و تجربه و تلاش برای تسریع تغییر دهید.”

در سال 2004 آدم گاردنر یک گیتاریست و خواننده در گروه Guster و لورن, Sullivan, محیط زیست و سازمان جامعه تاسیس Reverb استفاده غیر انتفاعی است که با پشتیبانی از نوازندگان به دنبال خنثی کردن و یا حداقل کاهش اثرات زیست محیطی خود را کار می کنند. Guster شده است تور از اواسط دهه نود است. “من به یاد داشته باشید صحبت کردن به گروههای ما تور با در آن زمان مانند جان مایر و Dave Matthews Band” گاردنر گفت. “همه ما تاسف این واقعیت است که ما تورهای بودند آسیب رساندن به محیط زیست است. وقتی به من گفت لورن در مورد آن گفتگو و چقدر سخت بود برای تورهای حتی شروع به فکر کردن در مورد اینکه بیشتر سبز او آمد تا با ایده برای Reverb استفاده است.”

سازمان کمک می کند تا هنرمندان در یک از راه های مختلفی از جمله برنامه ریزی و نیروی انسانی محیط زیست روستا که در آن concertgoers می توانید اهدای پول برای علل زیست محیطی و دریافت و دوباره پر کردن مجدد بطریهای آب از طریق همکاری با Nalgene—اما خود را برتر خدمات شامل تعبیه آموزش دیده ی Reverb کارکنان عضو در یک گروه preëxisting خدمه با هدف منحصر به فرد از دست زدن به تدارکات مربوط به در حال اجرا یک مسئول محیط زیست تور. “فرار, یکبار مصرف, پشت صحنه ها و اتوبوس” گاردنر گفت: “سبز نوازی سواران بیودیزل در اتوبوس و کامیون کمپوست در پذیرایی خنثی کربن منابع کیترینگ مواد غذایی از مزارع محلی, تشویق طرفداران به همسفری و حمل و نقل عمومی مناسب در اختیار باتری و rechargeables آلی کالا, تشویق سالن به سبز بیشتر: اینها همه چیز ما کمک باندهای انجام دهد.” Reverb استفاده کرده در بیش از دو صد و پنجاه تور برای مشتریان از جمله Eilish, Shawn Mendes, Maroon 5, Phish های 1975, Harry Styles, صورتی, Fleetwood Mac و دیگران. هزینه های متفاوت با طول تور و خاص از این رویکرد اما گاردنر گفت که این امکان را برای قیمت به طور کامل تحت پوشش صندوق-بالا بردن مشارکت با همفکر حامیان بنیادی کمک های مالی و یا مزایده خیریه.

آن را نیز ممکن است برای نوازندگان برای به اشتراک گذاشتن بار مالی از مسئولیت زیست محیطی با طرفداران خود است. دن Snaith, یک آهنگساز و تهیه کننده است که سوابق به عنوان Caribou با همکاری PLUS1.org غیر انتفاعی تاسیس شده توسط indie-rock band بازی های آنلاین آتش است که می افزاید: یک دلار برای هر بلیط فروخته و پس از مشورت با هنرمندان چگونه بهترین برای اهدای پول. “بیش از چهار سال گذشته هنرمندان ما عمدتا علاقه مند به حمایت از سلامت روان برابری جنسیتی و حقوق مدنی با تغییر آب و هوا بسیار پایین تر از پایین لیست” Marika Anthony-شاو از بنیانگذاران و C. E. O. از PLUS1 گفت. “در حال حاضر که در لیست به دنبال بسیار متفاوت با آب و هوا و عدالت راست در بالای صفحه. وجود دارد بدیهی است که هیچ آسان و یا یک راه حل یا راه رو به جلو برای تور. آن را برای رفتن به نیاز به یک تغییر بزرگ در صنعت تمرین—تولید و مدیریت انرژی تور مسیریابی سفر مورد نیاز—و همچنین فرهنگی و سیاست عمل است.”

Snaith گفت که او را نگه می دارد در حال اجرا به همان مشکل: ثابت سفر. “ما هنوز هم بسیار در یادگیری و تحقیق اما من معتقدم که یک فوتی و فوری راه حل در دسترس خواهد بود دیگر به شدت کاهش میزان سفر که ما انجام,” او گفت:. “به نظر می رسد به من که تنها راه حل متناسب با مقیاس مشکل این است که اساسا تغییر راه نوازندگان کار می کنند. ما باید برای متوقف کردن و دیدن آن را به عنوان معقول است که ما می خواهم به بازی در بارسلونا یک روز در لندن و نیویورک دو روز بعد. و جلوگیری از دیدن آن را به عنوان مناسب که در یک جشنواره در بارسلونا پنجاه هزار نفر از صد هزار نفر وجود دارد که پرواز های از انگلستان به حضور است.”

کانادا خواننده و ترانه سرا تامارا Lindeman که سوابق به عنوان ایستگاه اعتراف کرد که او اغلب احساس درماندگی در حالی که در تلاش به میدان الزامات کار خود را با تاثیر آن بر روی این سیاره است. “هیچ راهی وجود دارد من می توانم به تور پایدار و سازگار با محیط زیست مسئول” او به من گفت که به تازگی. “تور اتفاق می افتد در ون و هواپیما.” او در حال حاضر هیچ-پلاستیک شرط بر او سوار و سرمایه گذاری در جبران کربن و او قصد دارد به کوتاه-مسافت پرواز اما Lindeman با این وجود به رسمیت می شناسد که این حرکات کوچک هستند. “به نظر من وضعیت تور نوازنده—که در آن شما می توانید اصلاح چیزی کردن تولید گازهای گلخانه ای خود را امتحان کنید و جبران استراحت و هنوز هم احساس انت مورد آن بسیار گویا از این وضعیت به عنوان یک کل” او گفت:. “تغییرات بیشتر مردم می توانند در حال محدود کردن دسترسی و قیمت. ما می خواهیم برای ایجاد تغییرات بزرگ و ما اغلب گیر کرده است با آنهایی که کوچک است.”

برنامه های سفر تور نیست همیشه منطقی اسناد و مدارک. در تابستان به خصوص هنرمندان تمایل خود را به برنامه ریزی مسیرهای اطراف سودآور جشنواره مانند گلستنبوری که تساوی در حدود دو صد هزار نفر روزانه و یا Coachella که میزبان حدود نود و نه هزار در هر روز. عمده ترین جشنواره ها در حال حاضر پایداری طرح های در محل; گلستنبوری به تازگی ممنوع single-استفاده از بطری های پلاستیکی و اجازه می دهد تا تنها compostable یا قابل استفاده مجدد صفحات و کارد و چنگال. اما هیچ کس واقعا نمیفهمد که چگونه به انجام هر چیزی در مورد تمام زباله های تولید شده (Coachella تولید حدود یک صد و هفت تن زباله در روز بیست درصد از آن را می توان بازیافت) و یا بیشتر به فوریت تمام سفر های درگیر در گرفتن نوازندگان و طرفداران به آنچه که اغلب semirural منطقه بدون معنی داری دولتی و زیرساخت های حمل و نقل.

در 2019, نادرست, یک موسیقی زیرزمینی-و-تصویری-جشنواره هنر برگزار شد در کراکوف, لهستان پیوست و با من Futuro بنیاد به منظور برآورد جشنواره کل انتشار کربن با ایده کاشت درختان به اندازه کافی برای کمک به جبران این رویداد زیست محیطی. (جبران کربن اشاره به سرمایه گذاری در برخی از انواع فن آوری و یا عمل—اغلب احیای جنگل—که ایدز در کاهش دی اکسید کربن تولید گازهای گلخانه ای.) پایه و اساس تخمین زده می شود بیش از همه کربن از جشنواره در 943,472 کیلوگرم CO2برآورد بر اساس “سفر از مخاطبان و هنرمندان و مهمانان و رسانه ها و همچنین به عنوان به طور کلی استفاده از انرژی و منابع برای تولید این جشنواره است.” (“اکثریت” از انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از هنرمندان و مخاطبان پرواز به کراکوف.) شرکت کنندگان پس از آن می تواند یک کمک مالی به کربن-افست صندوق بر اساس نقطه مبدا—اگر شما با هواپیما به کراکوف از سیدنی استرالیا شما خواهد بود پرسید: برای خرید چهل و چهار گیاهان در حالی که اگر شما وارد از کیف شما خواهد بود پرسید: برای خرید سه گیاهان و…. جبران جذاب هستند, در بخشی به دلیل معامله ساده است. اما آنها خود را ارائه خریداران خطرناک حس تبرئه—خرید این و شما فورا تبرئه رفتار. “من نظر شخصی این است که گروهها باید حرکت به دور از ایده گرفتن برای ‘خنثی’ خرید شیپور خاموشی و در عوض متعهد به نسبت واقعا کم تولید گازهای گلخانه ای در سطح” McLachlan به من گفت.

در سال گذشته چهار محققان—مت Brennan, Jo Collinson اسکات آنجلا Connelley و جما لارنس—از دانشگاه ها در سراسر انگلستان به چاپ یک مقاله با عنوان “آیا جشنواره موسیقی جوامع آدرس پایداری محیط زیست و چگونه ؟ یک اسکاتلندی مطالعه موردی” در مجله علمی موسیقی محبوب. نویسندگان علاقه مند بودند در تجزیه و تحلیل چگونه جشنواره های موسیقی در نظر گرفتن مسائل پایداری, اما آنها همچنین می خواستم برای بالا بردن سوال در مورد فراگیر greenwashing—هر حرکت کوچک است که مانند خرید افست ممکن است جلوگیری از شرکت کنندگان و نوازندگان از پرداختن بیشتر به مسائل پیچیده و مبهم نفاق ذاتی به کل سرمایه گذاری است.

“پس از آن روز در اوایل 1960s, موسیقی پاپ جشنواره فرهنگ شده است در رابطه با عمل و یا حداقل حرف از مراقبت و پرورش و محیط زیست” آنها نوشت. “جشنواره مشتق فرهنگی مهر از تاریخی خود و ارتباط با محیط زیست اتوپیسم و جاذبه ‘برگشت به باغ’ (به قول Joni Mitchell) اما اغلب جشنواره سایت ها به وضوح dramatise دشواری زندگی پایدار—یک چالش است که از همه بیشتر قابل مشاهده است که مناظر روستایی به طور موقت تبدیل به جشنواره جوامع است.”

آنها مورد مطالعه قرار تور فعالیت پنج اسکاتلندی هنرمندان در سال 2015 با استفاده از آنلاین کربن-ابزار ردیابی و پیدا است که در مجموع آنها تولید 19,314 کیلوگرم CO2 تولید گازهای گلخانه ای بین آوریل و سپتامبر هنگامی که بسیاری از جشنواره های موسیقی را در محل. “بزرگترین معضل برای این هنرمندان که همه در سطح توده مردم به جای حمله گسترده یا Coldplay سطح یک) تور بود که بزرگترین منبع درآمد و ب) هزینه های خود را بسیار بهتر زمانی که آنها امضا انحصار موافقت نامه به بازی در اطراف منطقه برای یک دوره معینی از زمان” برنان به من گفت. “که منجر به بیشترین مالی مفید برنامه های سفر تور همچنین ساخت حداقل حس از یک کربن تولید گازهای گلخانه ای در چشم انداز.”

برای سال, برخی از هنرمندان—ویلی نلسون با Bonnie Raitt, نیل جوان—آیا اصرار بر استفاده از تور اتوبوس که اجرا در سوخت بیودیزل اما گروههای کوچکتر به طور کلی باید با یک گاز سوز ناوگان و یا شکل یک راه برای به دست آوردن و مقاوم سازی یک وسیله نقلیه است که جای یک گروه و همه آن دنده. در سال 2009 electronic musician دن شماس اعدام یک تور آمریکای شمالی در یک اتوبوس مدرسه است که زد بر ضایعات روغن نباتی; هر کسی که نشان داد تا در محل با پنج گالن از تمیز کردن فیلتر روغن و دریافت بلیط رایگان به نشان می دهد. اگر شما وارد با سی گالن شماس و خدمه اش را در خدمت شما در یک خانه-شام پخته شده روی اتوبوس. (شماس با موفقیت به اتمام هشت تورهای این راه اگر چه او دیگر طرفداران می پرسد برای کمک روغن ضایعات.)

وقتی شماس با تور تجربی-گروه پاپ حیوانی جمعی در سال 2013 او را درک نمی کنند که چرا خود را در تور اتوبوس در حال اجرا بود تقریبا به طور مداوم. “او فکر کرد که آن احمقانه بود. و من واقعا نمی باید جواب خوبی برای او” برایان Weitz, که انجام می دهد در حیوانات جمعی به من گفت. Weitz دارای مدرک کارشناسی در علوم محیط زیست از دانشگاه کلمبیا و M. P. A. در سیاست های زیست محیطی از کلمبیا مدرسه بین المللی و امور عمومی است. آن را غیر معمول نیست برای باند خود را حفظ تور اتوبوس در حال اجرا حتی زمانی که آنها در حال حرکت است—آن اجازه می دهد تا تهویه هوا به ماندن در, که باعث می شود صرف وقت در اتوبوس راحت تر و آن قدرت های مختلف پردازنده لوازم خانگی از جمله یخچال و فریزر که در آن اعضای گروه فروشگاه مواد غذایی. “یک شب در ایالات متحده” نوازنده ویلیام دویل اخیرا نوشت: در یک نظر قطعه برای مترو “من بیرون ایستاده بود و گوش به تهویه مطبوع whirring از طریق باز کردن درب. من متوجه شدم که ما می خواهم واقعا خاموش اتوبوس برای بیش از دو هفته است. ما هنوز سه هفته از تور برای رفتن.” دویل اعلام کرد در همان قطعه ای است که او تا به حال به طور قابل توجهی کاهش می یابد خود را در تاریخ تور.

در سال گذشته حیوانی جمعی شروع به خواندن تمام آن تور سفر به یک کربن ماشین حساب. “این دیوانه” Weitz گفت. “ما ساطع شده همان مقدار به عنوان هشت خودرو در یک سال تمام—اما ما که در ده روز تور.” گروه تصمیم به سرمایه گذاری در اقیانوس بنیاد افست برنامه Seagrass رشد می کنند که گیاهان و محافظت ساحلی تالاب. تالاب و گیاهان و رسوب آنها در رشد مصرف و جدا کردن مقادیر زیادی از کربن است. “ما ممکن است به طور کامل مطمئن شوید که از علم افست اما ما فکر آن را هنوز هم یک برنامه خوب برای حمایت از” Weitz گفت. با توجه به اقیانوس بنیاد “seagrass زیستگاه هستند تا به سی و پنج برابر بیشتر موثر در کربن جذب و ذخیره سازی توانایی های” از آمازون جنگل های بارانی. آنها ارائه مهد کودک زمینه را برای اطفال ماهی; در رابطه با مانگرو آنها فروکش کردن طوفان موج و حفاظت ساحلی در برابر فرسایش.

این گروه در حال حاضر با توجه به در حال توسعه یک “بهترین شیوه” راهنمای تور باند از جمله اطلاعات در مورد جبران و چگونه به کاهش و یا ممنوعیت تک-استفاده از پلاستیک در خود را نشان می دهد. Weitz همچنین فکر کردم ممکن است یک فرصت برای یک سرمایه گذار فرشته—شاید یک میراث نوازنده با مازاد پول نقد—به “در آمده و مقاوم سازی اجاره-حمل و نقل اقتصاد برای تور. من نمی دانم اگر اتوبوس شرکت ها باید منابع و یا انگیزه ای برای مقاوم سازی ناوگان خود را,” او گفت:. “افرادی هستند که در صنعت ما که مراقبت در مورد این مسائل و سرمایه است.”

آن را ممکن است به نظر می رسد به عنوان اگر یک راه برای تعادل زیست محیطی از تور خواهد بود برای مصرف کنندگان به خرید رسانه های فیزیکی در نتیجه کاهش میزان که نوازندگان باید به تکیه انحصاری بر زنده نشان می دهد درآمد. اما هر دو دیسک های فشرده و وینیل ساخته شده از پلاستیک (پلی کربنات پلاستیک برای سی دی و پی وی سی پلاستیک برای سوابق) است که دشوار است برای بازیافت و می تواند قرن ها به تجزیه. (وینیل تولید شده نیز معتبر اگر نه سخاوتمندانه شده است به عنوان “پر سر و صدا, کثیف, 19th-century بخار رانده فرآیند تولید شامل یک سری از محیط زیست نگران کننده مواد.”) پرداخت به جریان موسیقی نیست نوش دارو یا: انرژی مورد نیاز برای ذخیره جریان و یا دانلود آهنگ ها و نتایج در انتشار صدها میلیون کیلوگرم از گازهای گلخانه ای است. در کتاب خود “تجزیه” کایل Devine استادیار در گروه موسیقی شناسی در دانشگاه اسلو نشان می دهد که حتی اگر موسیقی شده است تا حد زیادی dematerialized CO2 معادل تولید شده توسط مصرف موسیقی دو برابر شده اند در جریان دوران. (گاز گلخانه ای, گازهای گلخانه ای از موسیقی مصرف بالغ یک صد و پنجاه و هفت میلیون کیلوگرم در سال 2000 هنگامی که دیسک های فشرده شد و هنوز هم به طور گسترده ای به فروش می رسد; در سال 2016 جریان تولید شده بین دو میلیون و سیصد و پنجاه میلیون کیلوگرم در ایالات متحده به تنهایی است.)

جاش دیب همچنین از حیوانات جمعی اعتراف کرد که او تا به حال به کار برای غلبه بر احساس فلج. “برای چند سال من احساس میکنم بیشتر غرق, اخبار,” او گفت:. “من در بر داشت آن بسیار تلخ است. من احساس نا امید کننده و فوق العاده freaked. من شروع به تجربه علائم اضطراب در آورده با آگاهی من از آنچه اتفاق می افتد. من هنوز هم انجام دهید. اما به نوعی در سال گذشته آن را فقط روشن شد که freaked و نه انجام هر کاری دیوانه است. احساس شکست خورده است و نه واقعا یک گزینه است. یا شاید آن است, اما من انتخاب یک راه متفاوت است.”

به نظر می رسد ارزش اشاره به این که موسیقی زنده ارائه می دهد مردم یک نوع بسیار خاصی از شادی است. برای من یک کنسرت یکی از قابل اعتماد ترین پادزهرها به بیگانگی و اضطراب ناشی از زندگی مدرن در بخشی به دلیل زنده موسیقی بسیار کمی برای انجام با بهره وری اقتصادی و به جای آن صرفا مستلزم آن است که فرد بیدار به واقعی لحظه. این احساس خوب, گاهی به jarred بازگشت به زمان حال است. به عنوان موسیقی می شود به طور فزاینده فردی—ما در حال حاضر عمدتا گوش دادن به ثابت تولید شده با دقت ضبط شده بر روی هدفون اغلب در فضاهای خصوصی—آن را احساس می کند ضروری تر از همیشه برای محافظت از جامعه ریشه از آهنگ و به طور فزاینده ای تصفیه تجربه از آواز خواندن همراه با دوستان و همسایگان خود را.

حتی کارشناسان آب و هوا هستند مراقب باشید به این معنا است که نوازندگان باید در خانه بمانند. “موسیقی و هنر و فرهنگ هستند واقعا زیبا بخشی از آنچه در آن است به انسان” McLachlan گفت. اما او معتقد است که صنعت گسترده فرضی که در حال حاضر در راه باید پایدار و گسترش: “اگر این چیزی است که ما واقعا ارزش در زندگی ما نیاز به مطمئن شوید که ما می توانید آن را در راه است که باعث کاهش تاثیر است.” وجود دارد راه را برای هنرمندان به تجدید نظر مدرن تور: بیشتر-مسئول مسیریابی کمتر خرما (و کمتر انحصار بند) کمتر تحمل برای زباله های. نیز وجود دارد راه را برای طرفداران به reimagine حمایت خود را: به ترجمه و بومی سازی منافع خود را سرمایه گذاری در گروههای که زندگی می کنند و در همان محل به استفاده از حمل و نقل عمومی برای سفر به نشان می دهد و یا به پرداخت کمی بالاتر قیمت بلیط برای کمک به جبران انتشار کربن. بحران آب و هوا خواسته های این نوع گسترده فرهنگی حسابرسی. با هم, ما به شما سعی کنید به شکل از چگونه به رفع چیزهایی است که ما بهتر است.

tinyurlbitlyis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>