خالی از سکنه جاز از هنک Mobley

Facebookتوییترایمیلنسخه قابل چاپصرفه جویی در داستاننوازنده ساکسیفون هنک Mobley انجام روی صحنه در دسامبر 28, 19

توسط NEWS-SINGLE در 6 فروردین 1399
نوازنده ساکسیفون هنک Mobley انجام روی صحنه در دسامبر 28, 1956 در نیویورک است.عکس توسط Popsie رندولف / مایکل Ochs Archives / گتی

انتشار اخیر از موزاییک سوابق از هشت دیسک مجموعه "کامل هنک Mobley آبی توجه داشته باشید جلسات 1963-70" بیش از یک معنی داری دسته ای از Mobley موسیقی compendiously در دسترس; آن همچنین می گوید یک داستان از یک هنرمند بزرگ و از بار خود را. Mobley یکی از مرکزی تنور saxophonists مدرن جاز درگذشت در سال 1986 در سن پنجاه و پنج بیش از یک دهه پس از او متوقف می خواهم به طور منظم ضبط. موزاییک مجموعه با ارائه اغلب خطر ناک اغلب افسرده دید یک هنرمند که کار ادامه داد: برای پیشبرد حتی به عنوان حرفه خود بود که خنثی با نکات کسب و کار موسیقی. هر چند Mobley ساخته شده این ضبط بین سنین سی و دو و چهل و بسیاری از آنها با اینحال ساکن rarefied عرصه اواخر کار هنر است که احساس می کند که اگر خالق آن در حال حاضر دارای یک پا در فراتر از آن.

اجرای خود را در اینجا به صورت تمام انرژی خود را, نوسان, ملودی و جذابیت را خالی از سکنه حساسیت که اگر پیش بینی زمان پایان از این دور. آنها نشان دهنده سیزده ضبط جلسات که منجر به یک دوجین از آلبوم تنها هفت که (و چند تا از بهترین) منتشر شد به زودی پس از آنها ثبت شد—برخی از آنها خرد شده و مخلوط شده و همسان آن را تکذیب کرد Mobley خود را در محل مناسب در موسیقی زمان خود را و سمت چپ او عمیقا نا امید. این نسخه خوش آمدید فرصتی برای دوباره Mobley دستاورد و افتخار میراث او. (این آلبوم جمع آوری شده در این مجموعه نیز جریان در Spotify در.)

متولد شده در گرجستان در سال 1930 و مطرح در نیوجرسی Mobley کردم اولین عمده فرفره در سال 1951 با درامر Max Roach (و ثبت شده با او) و به شهرت آمد در اواسط دهه پنجاه در شرکت پیانیست, هوراس سیلور و درامر هنر Blakey. او ضبط شده با آنها را برای آبی توجه داشته باشید که شد Mobley استودیو برای تقریبا تمام آلبوم ها; اول خود را به عنوان یک رهبر آمد و در سال 1955. او بخش مهمی از این جنبش شناخته شده به عنوان "hard bop" که حاوی پیچیدگی چارلی پارکر, Dizzy Gillespie و Bud Powell با دوز قوی از حرارت بلوز. این جنبش از تناقض است: از یک طرف آن را به موسیقی که برگزار گرفتن در محبوب سنت ها و سلیقه ها; دیگر آن را پاک یک نوع جدید از موسیقی فضا برای نوازندگان اشاره کرد که در جهت جسورانه و بی پروا مدرنیسم برای چنین نوازندگان به عنوان مایلز دیویس و جان کولترین. به عنوان موزاییک مجموعه, نشان می دهد, Mobley به اونها در هر دو گرایش اغلب در همان زمان.

در دهه پنجاه و اوایل دهه شصت Mobley را صدا مخملی و پوشاند اما فرانک و unmannered; خود را گرم انرژی, بزمی, تعبیر کنایه امیز شوخ طبعی و ملودیک heartiness جلب غنی در بلوز. (او گفت که پارکر توصیه او را در این جهت است.) او را به عنوان نوآورانه به عنوان معاصران خود سانی رولینز و جان کولترین اما او به عنوان متمایز موسیقی خود را به عنوان شخصی. او ثبت copiously در اواخر دهه پنجاه به عنوان یک رهبر و sideman با بسیاری از بهترین نوازندگان از زمان از جمله Coltrane, علم, امید, سانی, Clark, جکی مکلین و لی مورگان; او همچنین یک عضو به طور منظم از Blakey گروه جاز رسولان. Mobley معتاد به هروئین در اواخر دهه پنجاه و زندانی شد. او در بازگشت به استودیو در سال 1960 به ضبط آنچه من در نظر او انجام شده ترین آلبوم "روح ایستگاه"—و سپس در سال 1961 پیوست مایلز دیویس گروه.

اما نوازنده ساکسیفون تنور آنها Mobley بود جایگزین شد Coltrane که سرشار اصالت هر دو الهام گرفته دیویس و ضعف او. دیویس گروه از سال 1961 بود فقط مارک و Mobley چپ آن نا امید گفتن جاز نویسنده جان Litweiler در قابل توجه 1973 مصاحبه "هنگامی که من سمت چپ مایل شدم خسته از موسیقی تمام جهان من فقط رفت و برگشت به مواد مخدر." در عین حال دیویس نیز منتقل شده و گسترش Mobley موسیقی ایده: "مایل کشیده کت من به چند چیز است. او پیشنهاد کرد فقط مستقیم به جلو ضربه هر توجه داشته باشید ، . . . هر بار که شما سعی می کنید برای گرفتن ایده در سراسر, شما لازم نیست کار بازی پشت ضرب و شتم یا هر چیزی که شما به آن رسید و آن را چیزی خارج از آن." Mobley ساخته شده برخی از عالی ضبط شده در سال 1963 که منعکس کننده این رویکرد جدید.

از اول ضبط شده در موزاییک مجموعه صادر شده در آلبوم "هیچ جایی برای مربع" این آشکار است که Mobley لحن و شیوه ای تغییر کرده بود. در "یک مرحله" ورود به او است آشفته و صدا کمتر است suave بیشتر سايش—وجود دارد یک عنصر مبارزه به عنوان اگر او را هل دادن در برابر شرایط و حتی در برابر خودش. گروه ویژگی های بیست و دو سال از هربی هنکاک در پیانو که comping هل Mobley به کاوش بیشتر مشکل هارمونی است. (Mobley خواهد بازگشت به نفع دوازده روز بعد به عنوان یک sideman در هنکاک دوم آلبوم "نقطه نظر من" در شرکت درخشان هفده ساله درامر تونی ویلیامز. چند هفته بعد هر دو هنکاک و ویلیامز خواهد پیوستن به دیویس در گروه با سابقه-ساخت نتایج.)

در این مرحله Mobley ضبط شد که با اعضای نسل جدیدی از نوازندگان: در حالی که گلی مورگان ترین حد معمول شریک در خط مقدم دیگر مکرر همکاران شامل درامر بیلی هیگینز پیانیست اندرو هیل McCoy Tyner (با شروع در ماه دسامبر سال 1965 فقط به عنوان Tyner ترک Coltrane گروه) و سرو والتون و ترومپت چوبی شاو. در اکتبر سال 1963 جلسه تقسیم بین Mobley آلبوم "هیچ جایی برای مربع" و "مستقیم بدون فیلتر" هیل هم ارائه می دهد زدنی و ناهنجار همراه است که می خواهیم Mobley به بیشتر تکه تکه و gruffer عبارات. تاثیر Coltrane آشکار است در Mobley بازی در keening آستین بالا برگزار شد یادداشت ها و چرخش آبشار rapid-fire arpeggios که شاقول نسبت به خشن-باب روز پایین نت.

جاز در حال تغییر بود که Mobley شد و ساخت موسیقی; بنابراین جهان بود. وجود ندارد هر گونه آشکار سیاست در Mobley موسیقی حتی در عناوین خود آهنگ (در حالی که کلارک تری یکی بود به نام "آواز عاشقانه به یک اتوبوس صندلی" از سال 1957, Charles Mingus قرار داده و از "قصه از Faubus" در سال 1959 و Blakey ثبت "آزادی سوار" در سال 1961) اما لبه ابراز وجود از چالش و پرسش های خود را در بازی برای تلفن های موبایل مانند آن را بخشی از یک لحظه از شور تحریک, از, پیشرفت, را تغییر دهید. در "Recado بوسا نوا" از سال 1965 آلبوم "Dippin'," Mobley شجاعانه جهش از طریق ریتمیک پیچیدگیهای exuberantly خواست در توسط هیگینز (که محکم بسته شده و شدید همراهی بخشی بسیار مهم از جعبه تنظیم). به عنوان خوب به عنوان بسیاری از Mobley و bandmates خود را' بازی بود در این ضبط او آگاه نسبی routineness از بسیاری از آلبوم های منتشر شده از این دوره گفتن Litweiler, " 'رسیدن,' 'Hi Voltage' 'چرخش,' 'کدی برای پدر' آنها تقریبا همان."

بر خلاف موسیقی Coltrane یا Davis, Mobley را نیز بیشتر یا کمتر همان که آیا او یک sideman یا یک رهبر—چون از او نمی reconceive از عملکرد گروه به عنوان آنها انجام داد. در طول دوره تحت پوشش موزاییک مجموعه, Mobley ساخته شده برخی از ضبط در آلبوم های led توسط دیگران مانند مورگان "ذرت" و هیجان انگیز زندگی می کنند تنظیم با Wynton کلی. هنوز موزاییک مجموعه نیز نشانه یک لحظه ای که این اصطلاح از hard bop—فرمت Blakey گروه با دوز دیویس و Coltrane ایده و سبک همراه با گرافت از بوسا نوا و boogaloo—در معرض خطر تبدیل شدن به فرمولی با اجرای برنامه های تشکر شده توسط تفاوت های جزئی و تصادف از رسا شکوفا می شود. (وجود دارد با اینحال ویژه مقایسه کردن صدا نشان می دهد شدید و در عین حال سودا تلاش خود را به تکنوازی در آخرین موزاییک مجموعه جلسات ضبط شده از آلبوم "فکر خانه" منتشر شده تنها در سال 1980.)

در عین حال Mobley هم تا به حال به مراتب بزرگتر موزیکال طرح ها و مفاهیم در ذهن و حتی متوجه شدم برخی از آنها را اگر آنها نبودند منتشر شده در آن زمان است. او انجام شده و آهنگساز پرکار نوشت که پنجاه و شش و هفتاد و یک قطعه برجسته در موزاییک مجموعه. Mobley گفت Litweiler که او نوشته بود یک فیلم نمره در سفر به پاریس برای فیلم "درباره فرانسه-الجزایر جنگ است." او افزود: "پس من برگشتم و ثبت آن به صورت آبی توجه داشته باشید و آنها قرار داده نمی شود." او grandly بلند پروازانه 1966 جلسه "یک تکه از بالا" ("بهترین چیزی که من تا به حال نمی," او گفت: Litweiler) شامل هشت تایی که او و پیانیست دوک پیرسون مرتب به-گروه-مانند تراکم و interjections—که او همراه با کل گروه از نوازندگان همسان با الهام توانا—نبود منتشر شد تا سال 1979. Mobley تلخ بود گفتن Litweiler:

من خسته از مردم گفت: "آیا یک رکورد تاریخ" و شما را از طریق تمام تلاش شما چیزی بنویسم خوب است که باید شنیده شود و آنها نشستن بر روی آن. چه نقطه از آن همه ؟ من حدود پنج پرونده در قفسه آبی توجه داشته باشید تا به حال نیمی از سیاه نوازندگان در اطراف شهر نیویورک و در حال حاضر سوابق فقط دروغ گفتن در اطراف. آنچه آنها انجام دهید این است که فقط نگه دارید این و برای شما صبر کنید برای مردن. من شرط می بندم آنها قرار داده و از همه لی مورگان پرونده در حال حاضر.

مورگان به قتل رسید و در سال 1972. سه روز بعد Mobley, ثبت جلسه دیگری تحت والتون رهبری در یکی دیگر از برچسب. در زمان Mobley برای تلفن های موبایل مانند او جدا پریشان و یا بی توجه است; اما در چند آهنگ او می آید از طریق برگزاری هر چه بود او بازگشت و او را ارائه می دهد, خود ارضایی, اغلب بدون همراه در "تابستان" که یکی از بزرگ ثبت شده در اندونزی. (به دنبال آن تنها با این تک مختصر coda از سال 1980.) به عنوان جاز منتقد باب Blumenthal توضیح می دهد که در این کتابچه به موزاییک مجموعه, Mobley که به سرطان ریه بی خانمان شد او در سال های پایانی و سقوط از تماس با نوازندگان دیگر. موزاییک مجموعه باید دور برای روشن کردن میراث او به مراتب بیش از حد در اواخر; لیست پخش زیر شامل برخی از ضبط های مورد علاقه خود را از سراسر خود را بیش از حد کوتاه حرفه ای.tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de
آخرین مطالب