این زخم Unhealed از یک توده دستگیری از دانش آموزان سیاه پوست در Ole Miss پنجاه سال بعد

صفحه اول روزانه Mississippian از 25 فوریه سال 1970 با یک تصویر از دانش آموز اعتراض از قبلی بعد از ظهر.

در اواخر بعد از ظهر از فوریه 24 سال 1970 در دانشگاه می سی سی پی, کافه تریا, چهل دانش آموزان به تازگی اجاره سیاه اتحادیه دانشجویی (B. S. U.) صف کافه تریا قبل از اینکه آن را باز کرد برای شام. چهل و معترضان برداشت مواد غذایی خود را و هر یک از آنها در زمان بیش از یک جدول جداگانه به عنوان دانش آموزان سفید خیره پشت در آنها را در سکوت و یا ترک صندلی های خود قرار داده و یا خود را از سینی بر کافه تریا را نوار نقاله و رفت. Kenneth میفیلد سپس یک دانشجوی سال دوم خود را برداشت مینی استریو و دانش آموزان خود را خوردن به گونه ای از Eldridge ساطور را گریه برای قدرت سیاه در “روح در موم.” B. S. U. اعضای در حال حاضر اقدام به یک شکل از اعتراض. اعضای B. S. U. ارائه یک لیست از بیست و هفت مطالبات به دانشگاه صدراعظم Porter, L. ثروت جونیور; مطالبات شامل استخدام دانشکده سیاه و سفید تشکیل یک سیاه-مطالعات برنامه ایجاد بورسیه تحصیلی به دانش آموزان سیاه پوست و از بین بردن مؤتلفه تصاویر رسمی در دانشگاه کرده است. بعدی این گروه به ارمغان آورد یک مؤتلفه پرچم—سپس یک نماد غیر رسمی از دانشگاه به کافه تریا, جایی که آنها آن را به آتش کشیدند. (در سال 1972 سوء استفاده از مؤتلفه پرچم غیر قانونی بود در می سی سی پی, هر چند این قانون تا حد زیادی unenforced.)

بی واهمه از B. S. U. اعضای نقل از کافه تریا به Ole Miss پردیس-امنیتی, اتاق کار به شکایت. “آنها دست هر یک از ما یک فرم ما به پر کردن آن” میفیلد گفت. “من قرار دادن نام من در فرم” او گفت: “و من نوشت: این منبع از من شکایت در پررنگ چاپ به عنوان” نژاد پرستی.’ “همکلاسی های خود را انجام داد. این یکی از کسانی که خوشبو روز در می سی سی پی در اواخر زمستان قبل از بهار می رسد. دوباره, دانش آموزان سفید اتفاق می افتد در گذشته عمدتا نادیده گرفته شد.

شب بعد از کافه تریا اعتراض و تحصنی, Mayfield به یاد می آورد: “ما در یک اتحادیه دانشجویی نشست و کسی اظهار نظر” ما یک گروه که انجام حق در اینجا در می سی سی پی — از آن است که بین المللی و.’ “این گروه با افراد سالم و مثبت سفر revue. در خار از لحظه ای دانش آموزان—شصت و یک در تمام تصمیم به مارس به Fulton چپل که در آن ورود به با مردم کنسرت بود و دو دلار است. “من به یاد داشته باشید کسی گفت:” کنار ما در حال حاضر پرداخت می شود ما حق—ما قصد داریم در’ ” میفیلد گفت. هنگامی که در داخل آن با مردم در حال حاضر گرفته شده در این مرحله B. S. U. اعضا شروع به شعار “چی میخوای? انجام آن را به او. آنچه که شما میخوای انجام دهید ؟ آن را انجام دهد به او”—از “او” بودن Ole Miss دولت. به زودی با مردم دعوت معترضان به آنها ملحق روی صحنه که در آن دانش آموزان ارائه قدرت سیاه سلام. چند شروع به گرفتن میکروفن. به عنوان گروه موسیقی راه اندازی شد و به یکی از معروف ترین آهنگ ها “چه رنگ است خدا را پوست؟” (“سیاه و قهوه ای و آن را زرد رنگ آن را قرمز رنگ آن سفید است. / هر مرد همان خداوند خوب دید.”), میفیلد سعی کردم به فریاد زدن به یک میکروفون “او مطمئن نیست سفید او مطمئن نیست سفید است.”

فقط قبل از آنها به رهبری به Fulton چپل میفیلد به یاد می آورد معترضان اذعان کرد احتمال این که آنها می تواند بازداشت خود را بداهتا عمل است. یک سال قبل از هشت دانش آموزان سفید شده بود و از تجمع در اعتراض به اجباری R. O. T. C. و پس از دستگیری آنها قرار داده شد مشروط باقی مانده از وقت خود را در دانشگاه. میفیلد به خاطر گفتن دوستان خود را “بدترین سناریو: شما یک کمی مشروط. شما نمی توانید از مدرسه اخراج شده.”

در زمان با اعتراض مردم بیش از هفت سال گذشته بود از جیمز مردیت شد اولین بار, سیاه, دانشجو برای ثبت نام در Ole Miss در سال 1962 پس از یک نبرد قانونی رسیده است که دیوان عالی کشور و بیش از این اعتراضات می سی سی پی, فرماندار دولت و قوه مقننه. رئیس جمهور جان اف کندی دولت دستور داد پانصد مارشال آمریکا به بیمه مردیت ایمنی به عنوان او وارد پردیس و افزود: پلیس و نیروهای نظامی از می سی سی پی گارد ملی و گشت مرزی ایالات متحده زمانی که او آموخته است که وجود دارد نیاز به حمایت اضافی. دو روز از شورش در گرفت که منجر به مرگ دو نفر و دو صد صدمات. بسیاری از شورش متمرکز بود در اطراف دانشگاه دایره وجود دارد زمینه را در اختیار ستون یونانی و قرمز آجر از ساختمان سالن سخنرانی عمومی که ساخته شد با کار برده است. خاکستری-سنگ مؤتلفه سرباز می ایستد در سخنرانی عمومی را در سایه و در سال 1962 آن را به عنوان محوری برای کسانی که مخالف ادغام دانشگاه. در حال حاضر پنجاه سال پس از B. S. U. تحویل مطالبات خود برای از بین بردن مؤتلفه تصاویر بنای تاریخی خواهد شد نقل مکان کرد به یک مؤتلفه گورستان در جای دیگر در محوطه دانشگاه در انتظار تصویب نهایی دانشگاه مدیره حاکم است.

پس از آن و حتی امروز بسیاری از Ole Miss فارغ التحصیلان و دانشجویان خواست برای حفظ پردیس به عنوان یک simulacrum جنوبی استثنایی—یادبود به علت از دست رفته. مؤتلفه-گروه میراث هنوز تور دانشگاه, اشاره, پیر, راهپیمایی در محوطه دانشگاه Greys جنگ داخلی هنگ تشکیل شده توسط Ole Miss دانش آموزان در سال 1861. دولت سفید-ساختار قدرت با تاکید بر این دانشگاه را لینک به تجزیه طلبی به عنوان یک سپر ساخته شده است که دانش آموزان سیاه پوست احساس ناخوشایند و بعید به ثبت نام. این چیزی است که من احساس زمانی که من وارد به عنوان یک دانشجوی سال اول در سال 1974 چهار سال پس از آن با اعتراض مردم و دوازده سال پس از مردیت راه می رفت تا خون آغشته مراحل سالن سخنرانی عمومی برای ثبت نام در کلاس. دو ماه قبل از این با اعتراض مردم, M. M. Roberts رئیس هیأت مدیره سیستم دانشگاه می سی سی پی اذعان کرد در یک سخنرانی عمومی که او یک نژادپرست است. “هر بار که من به عنوان خوانده شده یک تعریف من می گویند که من” رابرتز گفت. “من هیچ عذر خواهی برای آن ، . . . اما این فلسفه من است. بسیاری از شما نمی به اشتراک گذاری این فلسفه و این من را خسته نمی کند. . . . من نمی شما به اشتراک بگذارید.”

وجود دارد کمتر از دو صد سیاه و دانش آموزان ثبت نام شده در Ole Miss در سال 1970 در میان جمعیت برخی از هفت هزار دانشجو و در آنها رشد کرده بود خسته و بی تاب در چهره ماندگار نژادپرستانه آزار و اذیت: تهدید یادداشت تحت فشار قرار دادند درهای خود را با صدای بلند می زند در وسط شب همراه با طعنه و نژادی تهمت فیزیکی و ارعاب. “من به یاد داشته باشید که در راه من به کلاس یک روز و برخی از بزرگ فوتبال به دنبال بچه ها مسدود پیاده رو” دونالد کول یکی از شرکت کنندگان در این اعتراض مردم گفت. “آن را به حال شده است باران و آن را گل آلود است. زمانی که من آمد بر من می دانستم که من نمی توانستم ادامه دهید و تنها گزینه بود به پیاده رو راه رفتن در گل و لای. البته من به تنهایی. به طوری که مسیری که انتخاب کردم به عنوان یک مخالف بیشتر خشونت است.”

دشوار است تصور کنید هر کسی که مایل به تهدید به کول که روشن گسترده لبخند و صحبت با وزش جنوبی اهنگ. او قد بلند و باریک از تحمل شاهوار و در سن شصت و نه صورت خود را است unwrinkled و جوانی. اما اگر شما بخواهید او را به یاد داشته باشید حوادث پنجاه سال پیش چهره خود را contorts و او به نظر می رسد به سن قبل از اینکه چشم خود را. برخورد با کول فراهم می کند پاسخ به این سوال که W. E. B. Du Bois می پرسد در “روح سیاه عامیانه”: “چگونه آن را احساس می کنید یک مشکل است؟”

در سال 1969 فرانک Moak سپس دین از دانش آموزان نوشت که دانش آموزان سیاه پوست در Ole Miss “آمده تحمل احساسات شده اند که مقید کردن برای سال ها و سال ها و شاید قرن ها. ناگهان این احساسات را نشانه رفته بر دوش این نسل ساخت آنها احساس می کنند که یک ماموریت برای تغییر بنیادین ساختار کل جامعه به جای نگرانی آنها قرار گرفته اند.” Moak تشویق دانش آموزان سیاه پوست به بیمار. همان سال در مقاله ای در ممفیس تجاری تجدید نظرگفت: “مشکلات تنها مرکب هنگامی که دانش آموزان سیاه پوست از بین بردن به طور کامل از واژگان خود را از کلمه” صبر ” و به جای کلمه ‘در حال حاضر. “

Moak بود از ساختن یک مرجع مایل به سیاه قدرت جنبش است. برای Ole Miss دانش آموزان, اما, سیاه قدرت—به عنوان یک مفهوم به عنوان یک شعار—معنی نیست که خشونت و تجزیه طلبی. آن را به سادگی به معنای به رسمیت شناختن و آگاهی از حضور خود در دانشگاه که می خواستم به عمل به عنوان اگر آنها وجود ندارد.

“به عنوان یک فرد سیاه و سفید در Ole Miss حضور خود را فقط تحمل” ترون ایوانز که یک دانشجوی سال اول از شرکت کنندگان در این اعتراض مردم گفت. به سیاه و سفید در محوطه دانشگاه بود که به نوعی بیش از حد آشکار و نامرئی در یک بار. فعالان شکایت کرده است که پردیس روزنامه روزانه Mississippianسمت چپ دانش آموزان سیاه پوست با “هیچ صدای در همه” در این شش سال پس جیمز مردیت پذیرش. در فوریه سال 1970 جسی دندانه B. S. U. سازمان گفت: کاغذ “برای دریافت هر گونه تغییر ساخته شده هر سازمان نه فقط سیاه اتحادیه دانشجویی باید حفظ دولت در وضعیت هشدار در تمام زمانها. . . . سپس آنها را در نهایت کاری انجام دهد.” میفیلد گفت که اوله خانم در قسمت تبدیل شده او “از یک دنباله-نوع نگرو به یک فرد سیاه و سفید در یک ماموریت است.”

کول به یاد می آورد که او را تحسین Stokely کارمایکل که موفق John Lewis به عنوان رئیس دانشجو بدون خشونت کمیته هماهنگی و بنیانگذار جنبش قدرت سیاه. “Stokely تحسین بود همه ما در این اتحادیه دانشجویی از آنجا که او به نظر می رسید به احترام بیشتری با خود با صدای بلند و خواستار رویکرد از ما با ما نوشته شده خواسته های” کول گفت. هیچ یک از دانش آموزان من در مصاحبه به خاطر خاص فلسفه سیاسی است که آگاهانه اعمال خود را; آنها به سادگی توافق کردند که آنها خسته شده بودند نادیده گرفته می شود.

صدا مهندسین در فولتن چپل قطع میکروفن در “چه رنگ است خدا را پوست؟” اعضای مخاطبان گفته معترضان که می سی سی پی بزرگراه گشت تا به حال ساختمان احاطه شده است. “نام من رئیس Stringer” یک مرد که استقبال آنها را در خارج بر روی پله های نمازخانه گفت. دیگر بزرگراه patrolmen در صحنه بودند برگزاری تفنگ. “من مسئول اینجا” میفیلد به یاد او گفت: “و همه شما در بازداشت هستند.” آنها متهم به نقض صلح و تجاوز به حریم دیگران دومی اتهام با وجود این واقعیت است که آنها تمام شهریه-پرداخت Ole Miss دانش آموزان است.

در ارتفاع مدنی-جنبش حقوق در سال 1964 در می سی سی پی قانونگذاری ایالتی به تصویب یک لایحه که به گشت بزرگراه عظیم قدرت پلیس را به دخالت در اعتراضات حتی اجازه می دهد فرماندار به منظور آنها را به شرایطی بدون درخواست از مقامات محلی. در شب با مردم و معترضان تعجب که چگونه بزرگراه گشت تا به حال موفق به ورود در فولتن چپل خیلی سریع—بیش از پانزده دقیقه پس از اعتراض کرده بود شروع با توجه به دانش آموزان است.

به تازگی محرمانه F. B. I. فایل نشان می دهد که B. S. U. قرار داده شد تحت اداره نظارت به زودی پس از تاسیس آن در سال 1968. F. B. I. پی “در اسرع وقت انجام” تحقیقات برای تعیین هویت از رهبران B. U. S. و همچنین “هر افراطی به خصوص رهبران و توسعه زمينه در مورد هر یک.” (Kenneth میفیلد برای مثال توضیح داده شده است در F. B. I. فایل به عنوان “یک صدای خشن و بی ادب و صریح دانشجویی است که متمایل به سمت” سیاه قدرت رهبری.”) در علاوه بر این به F. B. I. نظارت دانش آموزان نیز در حال نظارت توسط ایالتی می سی سی پی حاکمیت کمیسیون وطنی جاسوسی آژانس وجود داشته است که در درجه اول برای جلوگیری از اعتراض های عمومی در دولت است. در داخلی یادداشت از مارس سال 1969 J. Edgar Hoover توصیه می شود با قرار دادن خبرچینان داخل B. S. U. ماه نوامبر همان سال F. B. I. تا به حال یک خبرچین در داخل گروه خود را و یا نام او redacted در فایل—و بیشتر به دنبال. این احتمال وجود دارد که در شب با مردم در اعتراض به خبرچین نوک کردن Ole Miss اداره پلیس که پس از آن با نام بزرگراه گشت.

اخبار اعتراض و دستگیری نقل مکان کرد و در سراسر پردیس سریع. به زودی هجده دیگر دانش آموزان سیاه پوست جمع آوری شده در این نزدیکی هست در همبستگی. ده نفر دیگر اعتراض در خانه صدراعظم ثروت. همه آنها دستگیر شدند ، “اگر شما بودند و راه رفتن در اطراف Ole Miss پردیس پس از این رویداد شما دستگیر شدند,” John C. Brittain, وکیل که به نمایندگی از معترضان گفت. چهل و نه نفر از دانش آموزان که شب خود را قفل شده در داخل Lafayette County زندان پس از دستگیری آنها. باقی مانده چهل گرفته شد در یک ساعت-plus-اتوبوس سواری طولانی به بدنام Parchman مزرعه زندان در قلب می سی سی پی دلتا محل مترادف با جرم و مجازات در می سی سی پی. آن را در Parchman در یک بخش از زندان شناخته شده به عنوان کوچک آلکاتراز که در آن ایالت می سی سی پی قرار می گیرد آزادی سواران در سال 1961 و بعد از آن دیگر حقوق مدنی معترضان برای “نقض صلح” همان اتهام بود که وضع در برابر Ole Miss دانش آموزان است. (قبل از آن که در ماه یک گروه هشت صد و نود و چهار نفر از دانشجویان در نزدیکی دره می سی سی پی استیت کالج شده بود زندانی در Parchman برای اعتراض خود دانشگاه شرایط زندگی و کیفیت آموزش در دانشگاه; این بار به نام این ارزیابی “بزرگترین جرم بازداشت تا کنون انجام شده بر روی یک آمریکایی پردیس.”)

درست تا لحظه ای که او پا در داخل پلیس رزمناو میفیلد به یاد می آورد او باقی مانده متمرکز بر چگونگی کنش را جلب توجه به خود را باعث شود. “چه بهتر از تبلیغات می تواند شما را از تبلیغات ما گرفتن سمت راست و سپس ؟ احساس من این بود که ما را دریافت کنید توجه برای دستگیری ایستاده تا برای یک علت های خوب,” او گفت:.

روز بعد, صفحه اول روزانه Mississippian انجام یک عکس از تظاهرات تحت عنوان “هشتاد و نه باند دستگیر شدند.” چهره هشت دانشجو معترضان—تعداد کمی از آنها با مشت مطرح در قدرت ادای احترام و دوباره شناسایی شده در این عنوان تنها به عنوان “سیاه پوستان”—قابل مشاهده در عکس.

در سن هفتاد و پنج جان Brittain مناسب و تر و تمیز سراسر کشور رتبه کارشناسی ارشد دونده. در سال 1970 او تازه از دانشگاه هاوارد مدرسه قانون است. به عنوان در مقطع کارشناسی وجود دارد او دوست Stokely کارمایکل و غوطه ور خود را در حقوق مدنی فعالیت در پردیس و او فقط گرفته شده با شمال می سی سی پی روستایی خدمات حقوقی است که در خدمت مشتریان که به زندگی زیر خط فقر. اواخر که مه شب, او در بر داشت خود را به نمایندگی از همه هشتاد و نه Ole Miss دانش آموزان است. “اصل در هر دو داخلی و بین المللی قانون است به نام مجازات دسته جمعی” Brittain گفت. “دستگیری آن شب غیر قانونی بود زیرا هیچ علت احتمالی در برابر هر یک از آنها, اما آنها آن را بدانند اگر آنها بازداشت هر کسی موظف است به آنها بگویید چیزی است.”

دانش آموزان در این شهرستان از زندان آزاد شدند و پس از حدود بیست و چهار ساعت و دانشجویان در Parchman پس از کمتر از چهل و هشت. امید به مسدود کردن سیستم به اندازه کافی برای دریافت هزینه کاهش یافته است Brittain تحت فشار قرار دادند به صورت جداگانه محاکمه با حضور هیئت منصفه برای هر دانش آموز. استراتژی کار می کرد و دادستان محلی کاهش یافته و از اتهامات عنوان شده علیه. اما دانش آموزان هنوز هم موضوع را به انضباطی جلسات برای نقض Ole Miss اصول اخلاقی. “و من این ماجرا که تا بیش از حد با درخواست مدارک شنوایی در هر یک از این موارد” Brittain گفت. هشتاد و یکی از دانش آموزان بودند به حالت تعلیق برای یک روز قرار می گیرد و در دانشگاهی مشروط بدون جلسات. هشت نفر مشخص شده به عنوان حلقه رهبران به دلیل شواهد عکاسی گرفتن آنها روی صحنه در فولتن چپل: کول Evans, Mayfield, جان دونالد, Paul Jackson, Alva Peyton Henrieese رابرتز و Linnie ویلیس (موسوم به Liggins). “این باید asure [sic] که نمی توان آنها را درگیر در هر اختلال در” می سی سی پی حاکمیت دولت کمیسیون محقق نوشت: در ماه مارس سال 1970.

“ما هیچ سلاح ندارد و اعتراض ما به طور کامل غیر خشونت آمیز,” ویلیس بود که یک مقام ارشد در آن زمان به یاد می آورد. مانند میفیلد او فرستاده شد به لافایت زندان شهرستان که شب. “من به زندان رفت در شهر و نه در Parchman که بدتر از من شد یک فرد مشخص شده و هرگز نمی تواند شاغل در آکسفورد.” در زمان او بود اخراج ویلیس به اتمام بود تمام الزامات مورد نیاز برای کسب مدرک لیسانس خود را, اما Ole Miss نمی خواهد به او دیپلم. پس او نمی تواند پیدا کردن کار در آکسفورد او به سمت شمال اقامت در تولیدو اوهایو که در آن او کار می کرد در مسکن حمایتی برای سی و چهار سال است.

“کل وضعیت باعث شد من به تغییر کل مسیر زندگی من” ویلیس گفت. “ما متعهد به تلاش برای تغییر جو در Ole Miss و دانش آموزان سیاه پوست در خانه احساس راحتی کنید. همه ما ساخته شده یک قربانی بزرگ است.”

در میان هشت دانشجویان اخراج شده بودند و با وجود پزشکان و چهار وکلا از جمله میفیلد و جان دونالد یک ممفیس مدنی-قاضی دادگاه. و وجود دارد دونالد کول که در بازگشت به Ole Miss برای رسیدن به مدرک دکتری خود را در ریاضیات و رفت و تبدیل به یک استاد ریاضی و مدیر در دانشگاه. “در زمان ما ترک Ole Miss بنابراین ایران من تا به حال هیچ ایده آنچه که در آینده نگه دارید برای کسی” کول گفت. پس از اخراج در پایان سال تحصیلی کول و میفیلد که باید پایدار یک دوستی مادام العمر نقل مکان کرد به گری ایندیانا که در آن آنها هم مشغول به کار در یک کارخانه فولاد و اعمال دیگر کالج ها. ظرف چند ماه آنها بستری شده بودند به Tougaloo کالج در جکسون یک مدرسه با یک رکورد از حقوق مدنی فعالیت و جایی که آنها خود را تکمیل درجه کارشناسی. در نهایت هر دو را حضور در دانشگاه میشیگان که در آن میفیلد خواهد کسب مدرک حقوق و کول کارشناسی ارشد در ریاضیات. پس از فارغ التحصیلی از میشیگان میفیلد بازگشت به می سی سی پی به عنوان یک حقوق مدنی وکیل.

کول بازگشت به Ole Miss به دنبال دکترای خود را, اما به سختی صحبت کردن در مورد حوادث سال 1970. “آن را به عنوان اگر آن را تاریک زندگی است که باید پنهان نگه داشته است.” “من احساس من تا به حال انجام داده اشتباه است و باید احساس گناه در مورد آن بخش از من گذشته است.

“یک خطر وجود دارد در آینده و چیزی بدتر اتفاق می افتد,” کول ادامه داد. “اما زمانی که من به اینجا آمد اولین بار من به نمایندگی از بیش از خودم.” چرا او بازگشت به Ole Miss? “من اغلب پرسیده است که سؤال و من هرگز قادر به جواب خوبی بدهد حتی به خودم,” او گفت:. “من تا به حال هرگز موفق در هر چیزی و من تا به حال به اینجا می آیند برای دریافت درجه, و من تا به حال موفق به دریافت مدرک.” کول احساس کردند که او را ترک کرده بود در رسوایی با آنچه که او به نام “یک زندان گواهی” به جای دیپلم. بازگشت به او “یکی دیگر از شات در بازخرید خودم.” پس از کول دکترای خود را به او مشغول به کار در صنعت هوافضا و در نهایت در دانشکده فلوریدا, A. & M. دانشگاه. سپس Ole Miss نام او را به بازگشت به کار در دولت خود را. “من احساس کردم که من تا به حال به کار این موسسه چیزی برای افتخار” او گفت:.

این هفته کول ملحق خواهد شد برخی از هموطنان B. S. U. فعالان از جمله پنج نفر از هشت اخراج دانش آموزان که توافق کرده اند به حضور در Ole Miss پردیس برای پنجاهمین سالگرد بزرگداشت تظاهرات. “این بیشتر از یک داستان است که باید گفت:” گرت Felber یک دانشگاه می سی سی پی, تاریخچه استاد که آغاز سالگرد حوادث گفت. “این نشان دهنده بین نسلی تروما و جامعه آسیب برساند که نیاز به تعمیر داشت.” چه تعمیر ممکن است مانند نگاه به دانشگاه می سی سی پی نامشخص باقی مانده است. میفیلد و ترون ایوانز هر دو به من گفت که آنها می خواهند از بعضی جهات از “بسته شدن.” و ویلیس به تازگی دریافت یک تماس از کشيش گفتن او را که او در نهایت دریافت دیپلم او به دست آورده پنجاه سال پیش.

tinyurlbitlyis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>