خواهد Coronavirus یدکی ترین مکان های از راه دور?

Homes on a hill.
شهر Unalaska آلاسکا است که عمده بندر ماهیگیری اما جامعه نسبت انزوا و فقدان یک بیمارستان محلی می تواند آن را در معرض coronavirus.عکس توسط روبن راموس / Alamy

شهر Unalaska بزرگترین در Aleutians یک زنجیره فعال جزایر آتشفشانی خاموش آلاسکا ساحل جنوب غربی. Unalaska است که در سراسر دو جزیره که در حال احاطه شده توسط طوفانی دریای برینگ و اغلب توسط نورد ابرها از مه. به اینجا از کاهش چهل و هشت—و یا “خارج” به عنوان قاره آمریکا است که گاهی اوقات به نام—شما باید برای پرواز از طریق سیاتل (معمولا) و سپس Anchorage (همیشه) در یک ملخ هواپیما. بیشترین بار این هواپیما قادر به فرود در Unalaska به دلیل مه و یا یک طوفان است و برای سوخت گیری در شن و ماسه نقطه و یا پادشاه یارو و منتظر آب و هوا برای روشن شدن. مواد غذایی می رسد این شهر است که برخی از چهار هزار نفر از ساکنان توسط بارج. خدمات همراه محدود است و اینترنت کند است و برای پرداخت گیگابایت. زمانی که این شهر اعلام این پست آن را بر روی تابلوهای اعلانات محلی می فرستد و یک “انفجار فاکس” برای هر ماشین در شهر است.

آلاسکا است که یک دولت از preppers. همه من می دانم که یک فریزر پر از ماهی, انواع توت ها و بازی. خانه من زندگی می کنند که تا زمانی که من در اینجا نقل مکان کرد در ماه فوریه بود خالی برای ماه—فریزر به اندازه یک تابوت در مطالعه است. زمانی که من آن را باز کرد یک شب که من پیدا کردم ردیف های شسته و رفته از تندرا, زغال اخته, بستنی و سوپ انبار انباشته در بالای ردیف از کل یخ زده ماهی قزل آلا. ساکنان در آلاسکا—جایی که من استفاده می شود به زندگی می کنند—گاهی اوقات یک ده دقیقه سوار کشتی به جونیو به فروشگاه در Costco است که احترام خود را به صورت فله اندازه. در Unalaska ما یک فروشگاه به نام آلاسکا کشتی عرضه که در آن ماهیگیری کاپیتان می توانید سهام در پنج گالن قوطی گوجه فرنگی و نود و شش اونس شیشه jalapeños قبل از رفتن به دریا. در اواسط ماه مارس به عنوان شیوع COVID-19 در سراسر کمتر از چهل و هشت یک شایعه شروع به گردش در شهر است که برجس را متوقف خواهد کرد به آینده و جزایر خواهد اجرا از مواد غذایی است. وحشت خرید آغاز شد. اما در یک تماس زنده-نمایش در محلی رادیو مگان Sarnecki دکتر اشاره کرد که در حال حاضر میلیون ها پوند از منجمد پولاک نشسته در فریزر محلی ماهی-گیاهان پردازش. ما نمی خواهد از گرسنگی مردن هر چند ما ممکن است بیمار از ماهی است.

همانطور که از نوشتن این وجود دارد دو صد و نود و یک تایید موارد COVID-19 در آلاسکا یکی از پایین ترین مورد شمارش در کشور است. اکثر این موارد در لنگرگاه و فربنکس. Unalaska همراه با بسیاری دیگر از نقاط دور افتاده دولت بخشوده شده است تا کنون. در یک محلی رادیو, نشان می دهد, شهرستان, مدیر, شهردار و رئیس آتش نشانی پرسیده شد که آیا آنها فکر آن خواهد بود که ممکن است برای جلوگیری از شیوع در این جزیره است. پس از پنج ثانیه مکث ارین Reinders, شهرستان, مدیر, گفت:, “هیچ کس می خواهد به این پرسش پاسخ دهد. من یک فرد بسیار مثبت اما احتمال هر یک از ما توقف یک ویروس از آمدن به اینجا بسیار چالش برانگیز است.”

Unalaska بزرگترین بندر ماهیگیری در ایالات متحده است. در طول اوج فصل ماهیگیری از ژانویه تا اکتبر اضافی ده هزار نفر از طریق فرودگاه و بندر است. در شهر وجود دارد چهار ماهی های بزرگ-گیاهان پردازش که استخدام هزاران نفر از کارگران فصلی. پردازنده تمایل به آمده از فیلیپین و در شرق اروپا و همه آنها پرواز را از طریق سیاتل. آنها اغلب در زندگی مشترک bunkhouses و غذا خوردن در یک جمعی سالن ظروف سرباز یا مسافر. در پایان ماه مارس فرماندار مایک Dunleavy ممنوع همه غیر ضروری سفر در درون دولت است. (ماهیگیری—مانند حفاری و معدن—در نظر گرفته شده است “ضروری” در اینجا.) تمام چهار گیاهان متعهد به توقف پرواز در کارکنان اضافی و سه در حال حاضر به تصویب رسید قرنطينه برای مهاجران اخیر است. آن را سخت تر برای کنترل فردی مسافران است. قایق های ماهیگیری پرواز هنوز در خدمه جدید بارگیری در این هفته. عمومی-ایمنی پرسنل در Unalaska شروع جلسه پروازهای ورودی به فرودگاه به ارائه اطلاعات در مورد وضعیت اجباری چهارده روز قرنطینه; در یک شهر کوچک به عنوان ما آنها را می توانید نقطه کسی جدید. محلی عمومی-ایمنی مقامات همچنین راه اندازی یک خط تلفن است که ساکنان می توانید استفاده کنید به گزارش تازه واردان که نمی quarantining. مدت کوتاهی پس از این شهرستان ارسال شده که تعدادی در Facebook ساکن به نام بی نام راننده تاکسی بود که به تازگی از لاس وگاس و “شروع به رانندگی تاکسی حق دور.” یک کارمند شهرستان پاسخ داد که عمومی-ایمنی افسران آگاه بودند و تا به حال “تماس با راننده.”

اگر ویروس آمدن این نتایج می تواند ویرانگر باشد. Unalaska بزرگترین آلاسکا شهر بدون یک بیمارستان است. وجود یک کلینیک—Iliuliuk خانواده و خدمات بهداشتی و درمانی با پزشکان و کارکنان. این درمانگاه دارای سه فن بیشتر از بسیاری از جوامع از اندازه ما را. اما وقتی پرسید که آیا کسانی که هواکش به اندازه کافی خواهد بود موری Buttner یکی از پزشکان گفت: “این احتمالا بیشتر از ما همیشه می خواهم قادر به رسیدگی است.” با چنین یک کادر پزشکی و حتی سه نفر در هواکش می تواند طاقت فرسا است. در گذشته هر کسی که نیاز به مراقبت ويژه تثبیت شده به عنوان آنجا که ممکن است و سپس پرواز هزار کیلومتری به نزدیکترین بیمارستان است. گاهی اوقات این هواپیما با تاخیر برای ساعت یا حتی چند روز به دلیل آب و هوا; در مه یا سنگین, باد, حتی, پزشکی, هواپیما می توانید جزیره را ترک.

“این نوع مانند جزر و مد موج آژیر رفت” سارا Spelsberg یک دستیار پزشک در درمانگاه به من گفت. “شما نقل مکان کرد به بالا و زمین و شما ماندم, به, و شما فقط مرتب کردن بر اساس از انتظار برای دیدن اگر آن را به نابود کردن همه چیز شما در مورد مراقبت.” Spelsberg اغلب طول می کشد تا شب تغییر می یابد و خودش راه رفتن را از طریق درمانگاه شمارش high-efficiency particulate air (هپا) فیلتر محاسبه که چگونه بسیاری از مردم او می تواند تهویه در یک زمان. هفته گذشته او متوقف آلاسکا کشتی تامین مواد برای ساخت دریچه نفاق به عنوان آخرین چاره. “من احتمالا می تواند به صرفه جویی دو مهم مردم,” او گفت:. “اما اگر ده در آمده است همه در یک بار من در دردسر بزرگ. ما همه در دردسر بزرگ.”

در طول یک بیماری همه گیر دور است هر دو برکت و لعنت. کارشناسان به این باورند که کاهش جمعیت تراکم ممکن است کمک به محدود کردن گسترش ویروس به عنوان ممکن است حداقل تماس با جوامع دیگر. در ماه ژانویه پاپوآ گینه نو یکی از مهمترین و کم بازدید مناطق جهان ممنوع تمام سفر از آسیا و بسته مرز مشترک خود با اندونزی; در اواخر ماه مارس دولت مبتنی تمام پروازهای داخلی به مدت دو هفته. این کشور گزارش کرده است تنها دو COVID-19 موارد—یک کارگر سلامت و خارجی کارگر معدن. از سوی دیگر اگر رمان coronavirus می کند راه خود را به جوامع روستایی ساکنان ممکن است به ویژه آسیب پذیر به عنوان آنها تمایل به جمع شدن در اطراف تنها چند مکان: فروشگاه مواد غذایی محلی همان ایستگاه گاز اداره پست. “هر کس در هنگامی که آنها را از رفتن باید به یک محل در اصل افزایش احتمال گسترش” کوین بنت مدیر پژوهش و ارزیابی در دانشگاه کارولینای جنوبی مرکز روستایی و اصلی بهداشت و درمان به من گفت. این ویروس در حال حاضر شروع به می رسند و حتی در مکان های از راه دور. وجود دارد یک دانش سطحی از موارد در سراسر جزیره ملل در اقیانوس آرام. در آمازون یک Yanomami نوجوان-ager و هشتاد و هفت ساله Borari زن شد برزیل اولین بومی موارد است. در مارس 28th, Sublette شهرستان وایومینگ—با تراکم جمعیت حدود 2.1 نفر در هر مایل مربع—گزارش اولین مورد است.

بیش از چهل و شش میلیون آمریکایی زندگی در مناطق روستایی است. در مقایسه با همتایان شهری خود را ساکنان روستایی تمایل به بزرگتر, صفحه نمایش, نرخ بالاتر از قلب و بیماری های تنفسی و به سفر در مسافت های طولانی تر برای دسترسی به اورژانس و فوق تخصص مراقبت های بهداشتی. در دهه گذشته یک صد و بیست و بیمارستان های روستایی بسته اند—از جمله نوزده سال گذشته است. در یک مطالعه از بهمن ماه دیگر چهار صد و پنجاه بیمارستان شد مشخص شده به عنوان در معرض خطر بسته شدن. (بیشتر به احتمال زیاد تبدیل به آسیب پذیر پس از همه گیر شروع: روش انتخابی اغلب سودآور اما کسانی که در حال حاضر متوقف سراسر کشور.) بیمارستان های روستایی نیز بیشتر پایین عرضه زنجیره ای برای ماسک و سایر تجهیزات حفاظتی و افزایش خطر از قرار گرفتن در معرض ویروس برای کارگران بهداشت و درمان و بیماران است. حتی قبل از همه گیر روستایی مراقبت های بهداشتی کارگران نازک کشیده. “ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در حال کار بیشتر ساعت ها و بسیاری از نقش های مختلف,” دایان هال یک دانشمند ارشد در C. D. C. به من گفت. برخی از جوامع روستایی هیچ حمل و نقل قابل اعتماد دسترسی به اینترنت, داروخانه یا فروشگاه مواد غذایی. باید شیوع رخ می دهد, آن می تواند “ترک در حال حاضر آسیب پذیر جمعیت بدون دسترسی فوری به مراقبت های بهداشتی است.”

آلاسکا دارای بالاترین تراکم جمعیت در هر کشور و تقریبا در هر کشور است. یک سوم از آلاسکا زندگی می کنند رسما تعیین شده جوامع روستایی اما حتی در مکان های تعیین شده به عنوان غیر روستایی در نظر گرفته بود جدا متوسط نیویورکر: هومر به عنوان مثال یک غیر روستایی شهرستان حدود پنج هزار و شش صد نفر چهار و نیم ساعت رانندگی از لنگرگاه است. پس از کانادا مرزهای خود را بسته و در اوایل ماه مارس در آلاسکا بوده و تقریبا کامال مهر و موم; همه سفر به و از دولت است که توسط هوا یا آب است که از لحاظ نظری باعث می شود آن را آسان تر برای کنترل. مردم به اندازه کافی کوچک است برای دولت و نظام سلامت را پیگیری تایید فعال موارد—که در آن آنها رفت که آنها در تماس با. همه از این کمک نگه داشتن آلاسکا مورد تعداد نسبتا کم است. “ما باید فاصله های بسیار دور در دولت” آن Zink دولت افسر ارشد پزشکی گفت. “است که می تواند یک مزیت به عنوان به خوبی به عنوان یک محدودیت است.”

آلاسکا روستاها اغلب فقط چند صد نفر هستند که عمدتا بومی آلاسکا. اکثر روستاها در دسترس هستند تنها با قایق برف ماشین یا هواپیما بوش. بر خلاف در کمتر از چهل و هشت که در آن سکونتگاههای روستایی می تواند پراکنده آلاسکا جوامع تمایل به محکم بسته بندی شده. اکثر مواد (از جمله چوب: وجود چند درخت در تندرا) باید پرواز با هواپیمای باری و یا حمل توسط بارج که باعث می شود زیرساخت های گران قیمت برای ساخت. خانه تمایل به خوشه در اطراف مراکز شهرستان. اگر ویروس می شود در آن به سرعت گسترش خواهد یافت. بسیاری از روستاهای هیچ بیمارستان—فقط یک سرویس بهداشتی درمانگاه شاید با یک واحد بهداشت و درمان-مراقبت از کارگر. پزشکی می رسد اغلب با هواپیما.

جهانی شدن نیز ساخته شده و مکان های از راه دور در یک معنی حس به مراتب کمتر از راه دور. آلاسکا میزبان جیب بزرگ بین المللی صنایع—نفت ماهیگیری معدن—که جذب ارتش از خارج از دولت کارگران است. بسیاری از این کارگران سفر از طریق کوچک بیش از حد جوامع روستایی. Utqiaġvik یک شهر در حدود چهار هزار نفر است که مرکز اقتصادی شمال شیب تولید شده است که بیش از چهار صد هزار بشکه نفت در روز در سال 2019. شرکت های نفتی در حال حاضر نیاز است که کارگران دریافت سلامت غربالگری از یک شرکت خصوصی زمانی که آنها می رسند در لنگرگاه در راه خود را به شیب. (بن Cowling, متخصص اپیدمیولوژی در دانشگاه هنگ کنگ گفت: علم است که فرودگاه نمایش “تنها تاخیر یک بیماری همه گیر محلی و جلوگیری از آن است.”) دفتر والی در حال حاضر نیاز است که شرکت های به اشتراک گذاری برخی از کاهش پروتکل با دولت برای بررسی هر چند آلاسکا عمومی رسانه ها اخیرا گزارش داد که دولت با امتناع از انتشار این برنامه به جوامع میزبان. از من خواسته Zink در مورد تلاش ها برای کنترل سرایت از صنعت در آلاسکا است. “این است که واقعا یک تلاش مشترک,” او گفت:. “این است که برای هر شرکت و هر صاحب کسب و کار هر فرد و هر خانواده و هر مرکز مراقبت به اتمام [C. D. C.] دستورالعمل ها و به دنبال آن نزدیک است.”

روستایی آلاسکا دارای تاریخ بوده است ، در سال 1900 دوقلو امواج از بیماری آنفلوانزا و سرخک—جاروب در سراسر غرب بخشی از دولت است. جوامع بومی از دست داد بین بیست و پنج و پنجاه درصد از ساکنان خود را. شهر Unalaska از دست داد یک سوم از جمعیت آن است. آلاسکا به نام بحران بزرگ بیماری است. مورخان مطمئن نیستید دقیقا به همین دلیل جوامع بومی بودند تا ضربه سخت. این ممکن است که جوامع بومی در معرض شده بود به کمتر قبلی سویه از ویروس ها بود و در نتیجه ساخته شده است تا کمتر ایمنی. سرمای شدید و کمبود مواد غذایی ممکن است بدتر نتایج. بومی روستاها نیز تا به حال کمتر دسترسی به مراقبت های پزشکی نسبت به همتایان سفید. (آمریکا-اروپا اشغالگران بودند به سختی تحت تاثیر قرار.) پس از مدت آنفلوآنزای 1918 رسیده آلاسکا است. فرماندار تحمیل محدودیت های مسافرتی و اجباری قرنطينه اما هنوز همه گیر تضعیف به جوامع بومی به اثر مخرب: آلاسکا بومی اختصاص تنها چهل و هشت درصد از جمعیت این ایالت است اما برای بیش از هشتاد درصد از اسپانیایی-آنفولانزا مرگ و میر. روستای Brevig ماموریت از دست داد و هفتاد و دو از آن هشتاد و ساکنان در پنج روز. یک معلم مدرسه گزارش شده در آن زمان است که سه روستا بودند “به طور کامل از بین برود.” آلاسکا مرگ و مير بيشتر از هر خاک دیگری در جهان به جز Samoa. در طول سی سال گذشته آلاسکا بومی داشته اند بسیار بالاتر از نرخ مرگ و میر از ذات الریه و آنفولانزا از فراموش سفید آلاسکا.

ترس از چنین اپیدمی بازگشت “است به اطلاع آلاسکا COVID-19 پاسخ به” مایکل بروس مدیر C. D. C. قطب شمال تحقیقات برنامه به من گفت. در برخی مناطق مهار به جای کاهش ممکن است هنوز هم ممکن است. در فرماندار شدن حکم ممنوعیت سفر او مشخص شده است که جوامع کوچکتر از سه هزار نفر در خارج از جاده و سیستم و بدون یک بیمارستان محلی مجاز به تصویب حتی سختگیرانه تر سیاست از جمله ممنوعیت حتی “ضروری” سفر می کند. Hyper-مکان روستایی در آلاسکا آغاز شده جدا خود از جهان خارج در تلاش برای جلوگیری از ویروس از ورود. Akutan یک شهر از یک صد نفر از ساکنان نیز میزبان Trident Seafoods, بزرگترین ماهی-پردازش گیاه در آمریکای شمالی است که چهارده صد فصلی کارکنان زندگی می کنند که نیم مایل از شهر. این کارخانه را متوقف کرده است و در آوردن کارگران جدید و مهر و موم شده خود را از Akutan. جو Bereskin, Akutan شهردار به من گفت که اگر این کارخانه تا به حال بسته خود به خود خاموش, ویروس قطعا رسیده اند این شهر است. “من قدردانی تلاش های خود را امتحان کنید و ضرب و شتم منحنی,” او گفت:.

شهرها در یوکان-Kuskokwim دلتا—مساحت چهل و هشت جوامع کوچک و پراکنده در سراسر پنجاه و پنج هزار مایل مربع—نیز مهر و موم خود را. این منطقه دارای هیچ سیستم جاده و تنها بیمارستان در بتل سوار هواپیما دور برای بسیاری از ساکنان. نزدیک به هفده صد خانه در این منطقه کمبود آب در حال اجرا که باعث کاهش حمام و دست شویی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های عفونی. بسیاری از جوامع در دلتا دیگر اجازه می دهد ساکنان به ترک و یا بازدید کنندگان می رسند. در نامه ای به فرماندار رهبران خواسته برای کمک به توقف سفر به منطقه است. “اگر COVID-19 شروع به گسترش در YK-Delta ما سیستم بهداشت و درمان آسیب پذیر است سیستم حمل و نقل ما آسیب پذیر است و توانایی ما برای دیدار با نیازهای اساسی برای بقا آسیب پذیر است” در این نامه به عنوان خوانده شده. “زمان coronavirus گسترش به YK-Delta از آن خواهد شد خیلی دیر به آماده شدن برای یا کاهش عواقب.”

برخی از روستاهای مهر و موم شده خود را حتی قبل از فرماندار سفارش. Allakaket عمدتا Athabascan شهر از یک صد و هفتاد نفر در شمال آلاسکا در نزدیکی قطب شمال. وجود دارد یک مدرسه یک فروشگاه و هیچ ارتباط جاده ها. بسیاری از مردم مکمل های غذایی مواد غذایی خود را با معاش شکار یا ماهیگیری. تنها راه در یا با ماشین برف (در زمستان) و یا سه بار در هفته و سرپا نگه داشتن هواپیما. در مارس 13, پس از یک جلسه مشترک بین شهر و قبیله ای شوراهای شهر بسته به تمام بازدید کنندگان خارج. استیون Strassburg شهر مدیر به من گفت: “به نظر می رسد مانند بسیاری از مردم از مصرف آن را به طور جدی” و اضافه کرد که از آن پس همه چیز است “خیلی بیشتر آرام است.” تنها استثنا برای این قانون است که این هواپیما هنوز هم می تواند زمین برای ارائه حمل و نقل برای شهر فروشگاه—اما قبیله ای اعضای شورای جمع آوری بر روی باند فرودگاه در هر یک از تحویل به مطمئن شوید که هیچ مسافر پیاده. “اگر [COVID-19] آن را به این روستا آن را به یک وضعیت خوب” Strassburg گفت.

Strassburg به من گفت که این تصمیم به بستن بخشی از انگیزه های طولانی حافظه از سال 1918 آنفولانزا: زمانی که خبری از کروناویروس شروع به شکستن ساکنان تحت فشار قرار دادند رهبران به یاد داشته باشید که چگونه بسیاری از مردم در جامعه خود مرده بود که در طول بیماری همه گیر. “بزرگان ما به آن اشاره کرد در این قبرستان که در آن آنها به خاک سپرده شد همه مردم به دلیل 1918 آنفلوآنزای اسپانیایی” او گفت:. “آنها به ما گفتند برای رفتن نیست که در منطقه دیگر. آنها هنوز مطمئن شوید که اگر آن را می تواند نفوذ به بالا از طریق زمین.”

Allakaket در حال آماده سازی برای یک دوره طولانی از انزوا. Strassburg نگرانی های هواپیمایی است که در خدمت این روستا تعطیل خواهد شد در برخی از نقطه به آن معنی است که وجود خواهد داشت نه هر بیشتر تحویل مواد غذایی به شهر (و نیز بیشتر ایمیل یا پزشکی). قبیله ای شورای به تازگی به استخدام پنج نفر برای پیدا کردن محلی کربو گله و شکستن یک دنباله وجود دارد با استفاده از برف-ماشین آلات به طوری که ساکنان می توانند شکار برای تغذیه خانواده خود را. حیوانات در حال احتمالا برخی از هفتاد مایل در خارج از شهر و شکارچیان باید آنها را پیدا کنید به سرعت و قبل از ذوب برف و برف-ماشین مسیرهای غیر قابل استفاده هستند. در این میان ساکنان به دام انداختن بیش از حد در طول Koyukuk رودخانه. “ما در حال تلاش برای آن را از طریق و بیرون آمدن قوی تر از قبل” Strassburg گفت. “تا زمانی که ما اجازه نمی دهیم کسی در داخل یا خارج کنه من فکر می کنم ما در یک نقطه بهتر از هر کسی در این شهر است.”


راهنمای Coronavirus

  • چگونه برای عمل اجتماعی فاصله از پاسخ به یک بیمار همخانه به جوانب مثبت و منفی از سفارش غذا.
  • چگونه coronavirus رفتار در داخل یک بیمار است.
  • می تواند به بازماندگان کمک به درمان این بیماری و نجات اقتصاد ؟
  • طولانی جنگهای صلیبی از Dr. Anthony Fauci عفونی-بیماری کارشناس دوخته بین دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن و مردم آمریکا است.
  • موفقیت هنگ کنگ و سنگاپور در جلوگیری از گسترش دارای درس برای, چگونه برای مهار آن در ایالات متحده است.
  • Coronavirus است به احتمال زیاد به گسترش بیش از یک سال قبل از واکسن است که به طور گسترده ای در دسترس است.
  • با هر ویروس جدید ما درهم برای یک درمان جدید. می تواند ما را در تهیه داروهای ضدویروس برای مبارزه با بعد جهانی بحران ؟
  • چگونه بیماری های همه گیر را رو عمومی-بهداشت نوآوری prefigured انقلاب و دوباره ترسیم نقشه های.
  • آنچه به عنوان خوانده شده, تماشای طبخ و گوش دادن به تحت coronavirus قرنطینه.

tinyurlbitlyis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de

نرم افزار گرامرلی

ایندکسر

دیدگاهتان را بنویسید

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik android rat duşakabin fiyatları hack forum fethiye escort bayan escort - vip elit escort html nullednulled themesfruit party oynaKamagrabuy stripe accounteskort kızlar kadıköyinstagram gizli hesap görmeMobil Ödeme Bozdurmarekorbetgenco bahisVan Escortdeneme bonusu veren sitelermoto kuryeBağlama büyüsü