Víkingur Ólafsson, Liza Lim و افزایش جریان در قرنطینه

Ólafsson بازی از دبوسی است که به طرز حیرت انگیزی دقیق و روشن و تقریبا شفاف است.تصویر توسط Siggi EggertssonFace

توسط NEWS-SINGLE در 8 اردیبهشت 1399
Vikingur Olafsson
Ólafsson بازی از دبوسی است که به طرز حیرت انگیزی دقیق و روشن و تقریبا شفاف است.تصویر توسط Siggi Eggertsson

"خوبان damozel تکیه کردن / از شمش طلا از بهشت است." Dante Gabriel Rossetti خطوط گرفتار توجه کلود دبوسی در سال 1887 هنگامی که آهنگساز بود و بیست و پنج. خود را تنظیم از "خوبان Damozel" در قالب ارکستر cantata "لا Damoiselle Élue" است که در میان اولین به طور کامل مشخصه آثار باز کردن درب به یک چشم انداز عجیب و غریب و درخشش. مقدمه آغاز می شود با یک یدکی صفوف جدا هارمونی: E minor, D minor, عمده C, D جزئی. کلید C ظاهری خانه زمین قطعه اما برای برخی از سی و بارها ما سرگردان را از طریق مختلف مجاور tonalities و مبهم مناطق در narcotizing ابهام است.

سرانجام در آغاز یک عبور مشخص شده "Un peu animé," و یا "کمی متحرک," C عمده می رسد—اما آن را بیش از حد احساس جدید. موسیقی نمی تواند ساده تر با موزون و افزایش و کاهش ملودی بیش از بلوک آکورد, اما علاوه بر این از B و A را به آرامش و طعم ترش و شیرین conjures کافه و کاباره نه به ذکر است باشگاه های جاز و سالن بود که هنوز به وجود آمده. چهار میله بعد دبوسی عقب می افتد در یک استارک E-جزئی وتر است که مبهم قرون وسطی کیفیت به عنوان اگر این مشعل آهنگ آینده بودند در حال انجام در یک اتاق سرد و در قلعه باستانی.

من شنیده بودم "لا Damoiselle Élue" چندین بار در طول سال های اخیر تفسیر, مقدمه, توسط, جوان, ایسلندی پیانیست Víkingur Ólafsson, مرا گوش دادن دوباره. به نظر می رسد در یک آلبوم با عنوان "دبوسی Rameau" در Deutsche Grammophon برچسب. Ólafsson نقش دبوسی خود رونویسی از کار برای پیانو و آن را برای تلفن های موبایل مدرن تر نسبت به نسخه ارکستر است که آثار واگنر "Parsifal." پیانیست روش طرز حیرت انگیزی دقیق و روشن و تقریبا شفاف است. او اجتناب ostentatiously نورد آکورد مبهم بیان تار pedalling و دیگر جو است که در آن دبوسی است بیش از حد اغلب خفه شده. وجود ملایم نوسان به ریتم به عنوان اینکه ثابت نسیم شد هل دادن موسیقی رو به جلو است.

حتی بیشتر شگفت انگیز است چه اتفاقی می افتد بعدی. Ólafsson segues از مقدمه نهایی قطعی نیست E اکتاو به "لو Rappel des Oiseaux" یا "رالی پرندگان" با ظرافت چرخش قطعه توسط Jean-Philippe Rameau. آن نوشته شده بود بیش از یک صد و شصت سال قبل از "لا Damoiselle Élue" اما کمی وجود دارد که حس تیز سبکی شکستن—نشانه هر دو از Rameau را به جلو-فکر هرزگرد تخیل و از دبوسی حاد آگاهی از گذشته است. Ólafsson ناچار modernizes Rameau موسیقی با انتقال آن از هارپسیکورد که برای آن نوشته شده است اما رقص ظرافت خود را لمس مانع از هر گونه تجاوز از عاشقانه سنگینی.

دبوسی یک بار گفت: از Rameau اپرای "کرچک et Pollux" آن است که "بنابراین شخصی در تن جدید در ساخت و ساز است که فضا و زمان را شکست داد و Rameau به نظر می رسد معاصر است." همان حس تاریخی فروپاشی طول می کشد نگه دارید به عنوان یک گوش به Ólafsson را تلاوت که سوئیچ به جلو و عقب بین Rameau را "Pièces de Clavecin"—در میان آنها "رالی پرندگان"—و انتخاب از دبوسی ها: Préludes, "Estampes," ", کودکان, گوشه," "تصاویر است." اصطلاحی درخشندگی و نبوغ از برنامه نویسی ترکیب را به "دبوسی Rameau" یکی از مهمترین و مجذوب پیانو سوابق سال های اخیر است.

اگر Ólafsson دیسک ارائه می دهد یک پناهگاه آخرتی زیبایی "انقراض حوادث و سحر کر" یک سال 2018 کار توسط استرالیا آهنگساز لیزا لیم آمریکا با فاجعه بار واقعیت جهان به عنوان آن است. این قطعه شنیده می شود در یک ضبط جدید توسط Klangforum وین در Kairos. این گل برای دوازده نوازندگان—چهار باد سه برنج سه رشته پیانو و سازهای کوبه ای—و آن است که توسط خروشد roiling خورنده بافت. در همان زمان آن را انعکاس ناقص ملودی از صدای حیوانات که هنوز به خرد انسانی آخرالزمان. آهنگساز نقل از شکسپیر غزل 65 در برنامه توجه داشته باشید: "چگونه با این خشم باید زیبایی نگه درخواست?"

Lim همچنین باعث می شود ذکر "گسترده conglomerations از پلاستیک زباله" است که شناور در اقیانوس ها و متلاشی به ذرات سمی است. او با اشاره به افتضاح تصویر جوجه albatross خفگی در قطعات پلاستیکی که مادران آنها به اشتباه برای مواد غذایی است. انقراض گونه تشبیه است برای عبور به دور از اشکال فرهنگی: سبک های موسیقی, زبان, نقشه های. در نتیجه این پروسه نابودی هستند تقلید در تحریف کلام صدای: درشت حملات underblown و پر از شکوفه یادداشت های زبان سیلی, glissandos همه شیوه ای از خراش دادن و شستشو برای تلفن های موبایل در سازهای کوبه ای. صوتی پیچش فرم با یک موتیف گرفتار شدن در یک الگوی تکرار قبل از شکستن رایگان. در یک نقطه, ما شنیدن سر و صدا از crinkling سلفون. Birdlike تماس به صورت دوره ای حلقه, اما آنها محدود از جان گذشته strangulated.

این پر سر و صدا soundscape هرگز احساس دلیلی assaultive یا وحشیانه—ادای احترام به لیم مشتاق گوش ابزاری برای نوشتن و به او شلاق برای ردیابی حرکات موسیقی است که به شکل مایع آلی زندگی است. او به نظر می رسد اتخاذ این نقطه نظر از درد و رنج زمین و یا حتی از مرده اشیاء است که ما از خارج به محیط زیست است. "وجود دارد شکسته عظمت" او می نویسد: "وجود دارد و در حال تلاش برای آواز خواندن." عبارت "شکسته عظمت" قطاری موسیقی مسحور تاثیر است. خراب است ennobled بدون اینکه prettified, aestheticized تحت فشار قرار دادند به روان از راه دور.

بخش پایانی قطعه "سحر کر" طول می کشد به نوبه خود نسبت به این امیدوار است که آن پایین خاموش نوع از امید. آن است که کر نیست اما پرندگان از ماهی های مختلف "chatterbox" گونه است که ساکن استرالیا و صخره های مرجانی را grunting, hooting و droning صداهای به عنوان خورشید افزایش می یابد. به تقریبی این مراسم تماس Lim تا نوازندگان را کنار بگذارند ابزار خود را و چرخش باد wands (رسنترس با کشیده باندهای لاستیکی) و عمل waldteufels (درامز کوچک است که یک croaking صدا به عنوان یک طناب کشیده شده است از طریق غشاء). برنج تن از ظهور آن بافت و ساخت به شکوه سر و صدا قبل از محو شدن به یک قنات سوفل با contrabassoonist با استفاده از یک لوله پسوند برای تولید تن در زیر محدوده شنوایی انسان. به عنوان من به گوش "انقراض حوادث" در طول coronavirus خاموش من یادآوری شد که چگونه طولانی سرکوب موسیقی از طبیعت است و دارای عقاید در دوره به عنوان بشریت می رود به طور موقت عقب نشینی است.

در طول هفته از قرنطینه خانه نشین دوستداران موسیقی شده است با توجه بیش از حد معمول در ضبط و پخش موسیقی است. امثال Spotify موسیقی اپل و یوتیوب را بدون شک سود از خروش اند به عنوان عمده برچسب و سوپراستار هنرمندان. اما محقر حق امتیاز doled, توسط, جریان, خدمات, صرفه جویی خواهد شد کار نوازندگان که درآمد از دست رفته در طول خاموش کردن. این ویروس در معرض واضح تر از همیشه باطل منطق اقتصادی از جریان دوران که به نفع انحصاری تحکیم و راحتی مصرف کننده بیش از یک توزیع عادلانه سود در سراسر موسیقی اکوسیستم.

یک رویداد انقراض است بلندی بیش از هنرهای نمایشی و در آن خواستار تغییر شیوه است. هنگامی که ما را به موسیقی برای رایگان کردن اینترنت, ما باید به دنبال راه های بتن به حمایت از افرادی که از آن ساخته شده است. سایت های مانند Bandcamp مراتب بیشتر سخاوتمندانه راه های درآمد هر چند هیچ چیز برابر با تاثیر از پرداخت برای یک ضبط به طور مستقیم: درآمد حاصل از یک سی دی فروش معادل آن است که از بیش از یک هزار و جریان است. جریان نیز exacts پنهان زیست محیطی عوارض در صورت افزایش تولید دی اکسید کربن تولید شده توسط برق-مصرف سرور. اگر به هنرهای نمایشی هستند و برای حفظ جایگاه در جامعه ما, ما را مجبور به تجدید نظر در چگونه ما آنها را ارزش—اقتصادی, فرهنگی, سیاسی. در حال حاضر ما می توانید سعی کنید به بازپرداخت هنرمندان بسیار زیاد کتابخانه موسیقی که به ما داده شده و یا دقیق تر که ما گرفته اند. ♦tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im
آخرین مطالب