چرا یکشنبه شب احساس وحشتناک

خانواده پایان یک آخر هفته همواره ناخوشایند اما چیزی است که وجود دارد و مجزا مدرن در مورد اضطراب بسیاری از

توسط NEWS-SINGLE در 20 بهمن 1398
لارس Poyansky / Shutterstock / عرش Raziuddin / اطلس

به الک Burks 30 سال مدیر پروژه در یک شرکت ساخت و ساز در سیاتل یکشنبه شب احساس "پایان آزادی" وحشتناک مدت زمانی که زمان احساس می کند مانند آن را به سرعت ناپدید می شود و ناگهان همه از یک "در 12 ساعت من برای رفتن به عقب در میز من." این نیست که Burks ندارد کار خود را—او می کند. اما یک چیز است که منجر به احساس او به من گفت که "شما تقریبا باید به کوچک که شما یک کمی گاهی اوقات به جا به که قالب خود را شرح شغل." آخر هفته مقابل نمی کند نیاز به هر گونه کاهش.

نه دقیقا-تشخیص بالینی این اواخر آخر هفته ضعف است یکشنبه scariesیک اصطلاح است که افزایش یافته است به شهرت در دهه گذشته یا بیشتر. آن است که در مجموع تعجب آور است که انتقال از آخر هفته به هفته کاری است و به احتمال زیاد همواره ناخوشایند. اما با وجود این واقعیت است که خطوط استاندارد ایام کار در هفته تغییر نکرده برای بخشی بهتر از یک قرن است وجود دارد چیزی مجزا مدرن در مورد queasiness بسیاری از مردم احساس می کنند در شب یکشنبه در مورد بازگشت به اسیاب از محل کار یا مدرسه.

صرف نظر از اینکه افراد این تجربه یکشنبه scaries (یکشنبه شب احساس و یکشنبه سندرم هستند دو گزینه) بسیاری از آنها تحت برخی از تغییرات آن است. یک 2018 نظرسنجی به سفارش توسط LinkedIn یافت که 80 درصد از کار بزرگسالان آمریکایی نگرانی در مورد آینده ایام کار در هفته در روزهای یکشنبه ، یکی دیگر از بررسی توسط یک صفحه اصلی-محصولات با نام تجاری یافت می شود که یکشنبه scaries' میانگین زمان ورود 3:58 p. m. هر چند به نظر می رسد آنها در مجموعه بعد از این که برای بسیاری از مردم است. (پسر عموی یکشنبه scaries است بازگشت-از-تعطیلات scaries که می تواند سقوط در هر روز از هفته است.)

"این احساس که آیا ما آن را اضطراب و نگرانی و استرس و ترس و هر آنچه در آن است واقعا همان چیزی را می گوید:" جاناتان Abramowitz, یک روانشناس بالینی و استاد دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل. "روانی آن را در پاسخ به ادراک نوعی تهدید است." درک تهدید متفاوت است—آن را ممکن است زود بیدار شدن و یا مشغول بودن و "روی" برای چند روز در یک ردیف—اما اشتراک, Abramowitz می گوید این است که "ما پرش به نتیجه گیری" و "دست کم گرفتن توانایی ما برای کنار آمدن." برای بسیاری از مردم او تخمین می زند که استرس از یکشنبه ناراحت کننده است اما در نهایت کنترل—و آنها در نهایت مقابله فقط خوب است. (و فقط به عنوان با دیگر انواع اضطراب برخی از مردم احساس یکشنبه scaries در همه.)

"درجه پایین وجودی ترس" است چگونه ارین Thibeau یک 28 ساله که با این نسخهها کار در بازاریابی در یک شرکت طراحی در بروکلین توصیف احساس او می شود در روز یکشنبه بعد از ظهر و شب. برای او پایان یک آخر هفته ارائه پر تنش سوال در مورد اینکه آیا او گرفته شده استفاده کامل از دو روز خاموش است. این سوالات سقوط بر دو دسته است که به نظر می رسد در تنش: "آن را ترکیبی از" من مولد به اندازه کافی است ؟ ' و 'من آرام به اندازه کافی است؟'" او به من گفت.

"در 19—هر—52 برخی از مردم متنفر شغل خود را و نمی خواهم برای رفتن به کار, اما من فکر نمی کنم این است که در مورد نفرت از کار خود می گوید:" آن هلن پترسن ارشد فرهنگ نویسنده در BuzzFeed و نویسنده کتاب آینده حتی نمی تواند: چگونه Millennials شد و فرسودگی شغلی نسل. "من فکر می کنم یکشنبه scaries در مورد احساس یک حس قریب از فشار"—به خوبی انجام در محل کار و در نتیجه دنبال کنند و یا حفظ ثبات مالی و همچنین به نگه دارید تا دیگر مسئولیت های روزمره مانند پخت و پز و یا مراقبت از کودکان.

"من فکر نمی کنم چیزی وجود دارد که بی انتها در مورد [یکشنبه scaries]," پترسن به من گفت. "فرسودگی شغلی و اضطراب همراه است که آن ها خیلی در مورد زندگی فعلی ما تکرار سرمایهداری و در مورد کلاس ناامنی." از حدود پایان جنگ جهانی دوم به سال 1970—یک دوره است که اغلب به نام عصر طلایی سرمایه داری آمریکا—پترسون می گوید: "وجود دارد یک تن از شغل که نیست اما تفاوت این بود که مردم بیشتر امن در کلاس خود موقعیت ... [در حال حاضر] آن این ترکیب نه تنها 'چگونه من رفتن به انجام این کار در من؟,' اما همه این چیزهایی که من نگران—'اگر من از دست دادن کار من و سپس من قصد دارم به بیمه پزشکی.'" این می رود برخی از راه را به توضیح نیاز به تعطیلات آخر هفته هر دو سازنده و آرامش بخش—کارگران نیاز به دریافت چیزهای انجام می شود و همچنین مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی شارژ برای دریافت چیزهای بیشتری انجام می شود در طول هفته.

کار تغییر کرده است و بنابراین باید روز یکشنبه خود را. یک تجزیه و تحلیل از کانادا زمان-استفاده از داده ها از سال 1981 تا 2005 که دنبال پرداخت, کار, کارهای, خرید و مراقبت از کودک نشان داد که "روزهای یکشنبه شلوغ شد و behaviorally نزدیک شدن به روزهای هفته تا کی از آنها در اوایل 1980s." "این تغییر احتمالا تبدیل شدن به حتی بیشتر آشکار" نویسنده این بررسی این باورند: "اگر یکی بودند برای بازگشت به مجموعه داده مانند [یک سال 1968 data set] از واشنگتن که در آن یکشنبه وعده های غذایی را در خانه اشغال بیش از 90 دقیقه و خرید تنها 8 دقیقه."

با توجه به نحوه کار (سمت مباحث گنجانده شده است) برای بسیاری از مردم بلد به شب و تعطیلات آخر هفته پترسون می گوید: "دو روز است به اندازه کافی نیست—آن را نه فقط ... برای مردم من می دانم که خودم شامل چهار شنبه یک گرفتن در شب و سپس در روز شنبه تنها روز واقعی از اوقات فراغت است. بنابراین مردم به عنوان به زودی به عنوان آنها شروع, آنها مانند, " آن را به پایان!' شما پس آگاه از این واقعیت است که آن را بسیار کوتاه است."

این است که محیط اقتصادی که از یکشنبه scaries پدید آمده اند. این مسئول یکشنبه scaries–مارک گیاهی CBD gummies, چگونه به فیلم ها ترسیم "مولد" یکشنبه روال برای آماده شدن برای ایام کار در هفته و شاید بیشتر troublingly—توییت از مارک های مانند استارباکس, Mary Kay, و مالیبو رم در مورد دفع یکشنبه scaries.

عبارت خود نبوده است در اطراف برای بسیار طولانی است. Kory Stamper یک معنوى و نویسنده به من گفت که برای اولین بار نوشته شده است استفاده از یکشنبه scaries او می تواند پیدا کنید و پس از جستجو در اطراف بود و در خماری-الهام ورود از سال 2009 در وب سایت Urban Dictionary. در طول دوره از 2010s, گرچه scaries کمتر در مورد عواقب ناشی از, مهمانی, از پیش بینی هفته پیش رو است. یک سخنگوی توییتر به من گفت که استفاده از عبارت "شده است به طور پیوسته در حال رشد" در پلت فرم آن از اوایل سال 2016 که 90 درصد از توییتهایی که ذکر آن آمده و از مردم در ایالات متحده آمریکا

یکی از مزایای این اصطلاح آن است که بلافاصله graspable اما در همان زمان آن است که تقریبا gratingly infantilizing ابراز واقعا ناراحت کننده احساسات در زبان کودکان نو پا. (چند نفر مصاحبه کردم برای این داستان را دوست نداشتند این اصطلاح در این زمینه حتی به عنوان آنها اشاره کرد سودمندی آن است.)

"برای برخی از این دلیل ما باید بزرگ ضربت سخت زدن از کلمات که صدای احمقانه اما توصیف احساسات ناخوشایند و یا احساسات منفی: این heebie-jeebies جیغ meemies این collywobbles, وحشت, سرخی, یک مورد از روزهای دوشنبه, boo-هو" Stamper می گوید. او اشاره می کند که برخی از این شرایط در حال بازیگوش و sonically تکراری و تعجب اگر "ما مانند این ameliorating نظر به دلیل طنز خود را می سازد آن را آسان تر به بحث در مورد چیزی است که ما نه بحث در مورد در همه."

این عبارت به نظر می رسد حتی مدرن تر و حتی بیشتر بچه گانه با توجه به نتایج خطرناک است که بسیاری از کارگران آمریکایی استفاده می شود به ترس در کار است. "هستند بسیاری از داستان تقریبا 100 سال پیش از مردم هراس رفتن به کارخانه که آیا آن را از آسیب و یا در حال فریاد زد می گوید:" نلسون لیختن اشتاین یک استاد تاریخ در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا. "گفته شد که در شرکت فورد موتور از مباشر می دانست که چگونه به فریاد 'سرعت بالا!' در 15 زبان." Scaries نیست کاملا فراموش عدالت به افتضاح کار تجربه است که بسیاری از مردم تا به حال در آن زمان و هنوز هم باید امروز.

هر چه این احساس نامیده می شود و هر چه شرایط اقتصادی ممکن است در جای مناسب در حال حاضر مردم باید احتمالا عزاداری پایان تعطیلات آخر هفته در یک راه یا دیگری به عنوان روز وجود داشته است. در اواسط قرن 19 زمانی که یکشنبه بود و کارگران تنها رسمی روز کامل در انگلستان بسیاری از آنها را تمدید استراحت خود را با پرش کار در روز دوشنبه "آیا به استراحت برای بازیابی از مستی و یا هر دو" توضیح داد: Witold Rybczynski در اقیانوس اطلس در سال 1991. این عادت که اسکن به عنوان نشانه ای از یکشنبه scaries–مانند احساس شد به طور موثر رسمی در برخی از صنایع شد و به عنوان "نگه داشتن سنت دوشنبه."

پیش سازهای مدرن یکشنبه scaries قابل تشخیص بودند تا زمانی که 30 سال پیش. در سال 1991 نیویورک تایمز منتشر شده یک تحلیل از "یکشنبه, بلوز" و در حالی که اقتصادی precarity ذکر شده بود در میان علل بالقوه این مقاله ارائه یک میزبان از دیگر ممکن است توضیحات: وقفه از ساعت بیولوژیکی داخلی معمول هفته چرخه خواب کافئین خروج hangovers و البته ساده دوست ندارم از کار (و یا مدرسه و یا کارهای خانه).

پیشنهادی برای درمان این فشارهای طیف وسیعی از میکرو به ماکرو. برخی از مردم مصاحبه کردم که تجربه پنج شنبه scaries شده اند و اجرای طرح هایی را برای خنثی کردن آنها. ارین Thibeau می یابد برخی از موفقیت با آنچه که او خواستار "یکشنبه Funday ابتکار"—یک برنامه است که با هدف "گسترش احساس از آخر هفته" استراتژیک, برنامه ریزی, فیلم, موزه بازدید و پیاده روی در پارک زمانی که scaries به طور معمول در مجموعه. مگی Lofboom یک زن 36 ساله که با این نسخهها کار در طراحی منظر و به عنوان یک خواننده اپرا در مینیاپولیس, می گوید او صلیب بخیه و طول می کشد حمام برای حفظ scaries در خلیج.

سارا پیچ 35 ساله که با این نسخهها کار در یک اتاق فکر در واشنگتن دی سی تصادفا در غیر منتظره پادزهر: داشتن فرزندان جوان است. او استفاده می شود برای به دست آوردن یکشنبه scaries در 20s خود را اما آنها پس از فروکش کرد. "ما دختر بزرگتر وحشتناک است napper بنابراین [در روزهای یکشنبه] از 2 ساعت در بقای آن را پدر و مادر فقط در تلاش برای رسیدن به پایان روز" او به من گفت. "یکی از چیزهایی که من نگاه به جلو به در مورد هفته است که ما یک مجموعه منظم است که می تواند سقوط از هم جدا در یک آخر هفته." البته این الگوی تولید خود هفتگی عاطفی چرخه با احساس استرس است که قله در صبح شنبه زمانی که پیچ باعث می شود یک خانواده to-do list برای آخر هفته.

جاناتان Abramowitz این استاد روانشناسی می گوید که قابل اطمینان ترین راه برای محو یکشنبه scaries به خصوص اگر آنها را تشدید کرده به نقطه که ناتوان کننده است که به تمرین شناختی رفتاری به معنی تجدید نظر ذهنی و الگوهای رفتاری است که می تواند آموخته شده از یک درمانگر یک برنامه و یا یک کتاب. "در کوتاه مدت" او می گوید: "ورزش در نظر گرفتن یک پیاده روی یا انجام برخی از فعالیت های است که شما واقعا لذت بردن از روز یکشنبه می توانید ذهن خود را خاموش scaries به طور موقت."

زمانی که من از آن هلن پترسن چه درمان یکشنبه scaries او خندید و به دو کلمه جواب: "رفع داری." "شما باید برای خلاص شدن از این شرایط که در حال ایجاد precarity," او می گوید. "مردم نمی فکر می کنم که مراقبت های بهداشتی جهانی است چیزی برای انجام با یکشنبه scaries اما آن را کاملا می کند ... ایجاد کمی متفاوت یکشنبه معمول نیست برای تغییر عظیم مشکلات ساختاری."

یکی از پتانسیل سیستم گسترده تغییر او تحقیق—کوچکتر از اجرای مراقبت های بهداشتی جهانی اما هنوز هم بزرگ است یک سوئیچ به چهار روز در هفته کاری. "زمانی که مردم تا به حال که یک روز بیشتر از فراغت از آن با باز کردن بسیاری از امکانات مختلف برای انجام چیزهایی که شما در واقع می خواهید انجام دهید و به واقع احساس ترمیم," او می گوید.

به عنوان یک haver یکشنبه scaries خودم, من می خواهم به زندگی می کنند در یک جهان که در آن کمتر وجود دارد به ترس در مورد دوشنبه. در همان زمان, من شک دارم که وجود یک عنصر تراژدی حل نشدنی از ماهیت اساسی تعطیلات آخر هفته که (نه بیش از حد ملول در مورد آن) مانند زندگی در مینیاتور: که با نزدیک شدن گستره اوقات فراغت که یکی می توانید بررسی در شب جمعه, مهم نیست که چگونه به خوبی استفاده می شود که ظرف 48 ساعت توسط ناراحت تحقق است که پایان آن را اجتناب ناپذیر است که به نظر می رسید مانند زمان بسیار بالا استفاده شده است. در روزهای یکشنبه هر یک از ما روی چیزی حساب کردن با گذر زمان و مرگ یک مرگ. و این ترسناک است.

ما می خواهیم به شنیدن آنچه که شما فکر می کنم در مورد این مقاله. ارسال یک نامه به سردبیر و یا ارسال به letters@theatlantic.com.tinyurlbitlyis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن