عزت نفس چیست و چطور می توان آن را افزایش داد؟

بعد از نوشتن مقاله عزت نفس، بسیاری از دوستان با ارسال ایمیل از ما خواستند در مورد عزت نفس صحبت کنیم، به همین د

توسط NEWS-SINGLE در 24 دی 1399

بعد از نوشتن مقاله عزت نفس، بسیاری از دوستان با ارسال ایمیل از ما خواستند در مورد عزت نفس صحبت کنیم، به همین دلیل در این مقاله به موضوع عزت نفس می پردازیم.


عزت نفس مفهومی است که تعریف پیچیده و نامحسوس تری نسبت به عزت نفس دارد و اگرچه در مقاله فوق توانسته ایم تعریف جامعی از عزت نفس ارائه دهیم، اما در مورد عزت نفس خیلی صریح نیستیم. و از این نظر، مفاهیم قدرت بیشتری نسبت به عملکرد دارند.


 به زبان ساده، اعتماد به نفس به معنای اعتقاد به خودگردانی و احساس ارزشمند بودن است.


اعتقاد به توانمند سازی به این معنی است که ما توانایی حل مشکلات و چالش های زندگی خود را داریم. اعتقاد به توانمند سازی به این معنی نیست که مجبور به تلاش و یادگیری نیستیم. این اعتقاد در برابر افکاری است که می گویند هیچ راه حلی وجود ندارد و این سرنوشت من بود. افرادی که به مشارکت خود در هنگام بروز مشکل یا چالشی اعتقاد دارند، می دانند که راه حلی وجود دارد و می تواند مشکل آنها را حل کند.


احساس ارزش یعنی اینکه ما شاد بودن را حق خود می دانیم. ما همچنین باید یکدیگر را دوست داشته و احترام بگذاریم. تا وقتی که یکدیگر را دوست نداشته باشیم، کامل نخواهیم بود و به همه اهداف خود نمی رسیم. ما ذاتاً ارزشمند هستیم و لیاقت بهترین ها را داریم.


تفاوت بین اعتماد به نفس و اعتماد به نفس


اصطلاحات عزت نفس و عزت نفس، بسته به احساسی که نسبت به خود دارید، اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اگرچه شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما دو معنی کاملاً متفاوت دارند. درک نقش عزت نفس و عزت نفس برای بهبود حس کلی شوخ طبعی ما بسیار مهم است.


همانطور که گفته شد، عزت نفس به احساسی که نسبت به خود دارید به طور کلی گفته می شود. به عبارت دیگر، چقدر اعتبار، نظر مثبت یا عشق به خود دارید. عزت نفس بر اساس تجربه، شرایط و وضعیت امروز شما و نوع نگاه شما شکل گرفته است.


در حالی که عزت نفس به معنای این است که چگونه با توانایی های خود رفتار می کنیم و می توانیم از یک موقعیت به وضعیت دیگر تغییر کنیم. به عنوان مثال، ممکن است عزت نفس خوبی داشته باشید، اما در مورد ریاضیات عزت نفس پایینی دارید.


علائم عزت نفس پایین


برخی از علائم کاهش اعتماد به نفس عبارتند از: • نگرش منفی نسبت به خود

 • عدم اعتماد در موقعیت های اجتماعی

 • ناتوانی در بیان نیازها

 • روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید

 • بسیاری از انتقاد از خود

 • احساس شرم و اضطراب

 • به شدت تحت تأثیر بررسی ها و نظرات منفی دیگران درباره خودشان قرار می گیرند

 • ترس شدید از شکست


نشانه های عزت نفس بالا • اعتماد به نفس

 • توانایی نه گفتن

 • نگاه مثبت به زندگی

 • فرصتی برای دیدن نقاط قوت و پذیرش نقاط ضعف و رفع آنها

 • پذیرش مشکلات و مشکلات

 • بیان خواسته ها و نیازها


راه های افزایش عزت نفس


برای بالا بردن عزت نفس راه های زیر را پیشنهاد می دهیم:


به خود چیزهای خوب بگویید


یکی از راه های افزایش عزت نفس صحبت های مثبت است. نباید خیلی به خود سخت گیر باشید. برای چند روز، آنچه را که می گویید و آنچه را که فکر می کنید بنویسید. به لیست خود نگاهی بیندازید و ببینید چه چیزی می توانید به یک دوست خوب بگویید. در غیر این صورت، آنها را دوباره بنویسید تا درست، صادقانه و مهربان باشند. سپس مرتباً آنها را بخوانید تا اینکه به فکر در آن جهت عادت کنید. اهداف تعیین کنید و به سمت آنها حرکت کنید


یکی از راههای افزایش عزت نفس تعیین هدف است. اگر می خواهید احساس بهتری داشته باشید، کارهایی انجام دهید که برای شما مفید هستند. ممکن است بخواهید غذای سالم تری بخورید، سلامتی بیشتری داشته باشید یا مطالعه بهتری داشته باشید. بنابراین برای رسیدن به آن یک هدف و برنامه تعیین کنید. به مسیر برنامه بروید. به آنچه تاکنون به دست آورده اید افتخار کنید. به عنوان مثال، به خود بگویید که من یک روز برنامه نیم ساعته خود را دنبال کردم، من به خودم افتخار می کنم و می دانم که می توانم از آن پشتیبانی کنم.آخرین مطالب